Ensimmäiset kuukaudet Henna Kalinainen itki omassa kodissaan. Nyt hän nauttii yksinasumisesta, eikä haluaisi muuttaa kommuuniin. Prinsessakodissa tuoksuu ja näyttää hyvälle!
Seurapiirikaunotar Henna Kalinainen on asunut niin Big Brother –kommuunissa kuin alkeellisissa olosuhteissa Thaimaan viidakossakin. Molemmat kokemukset ovat kasvattaneet häntä.
– Turha itsekkyys on hävinnyt ja olen oppinut, ettei mitään pidä ottaa itsestäänselvyytenä. BB opetti myös kanssa-asujien huomioimista, hän summaa.
Viidakossa vaikeinta oli pimeys sekä inhottavat ötökät.
– Ensimmäisen vessakerran jälkeen tyydyin tekemään tarpeeni leirin läheisyyteen, sillä hyönteiset polttivat jalkani, mutta luonnon armoilla selvittiin joukkuetovereiden tuella, Henna kiittelee.
Yksinasuminen pelotti

Nykyään sinkkuna viihtyvä nuori nainen asuu 27-neliöisessä yksiössä Helsingin keskustassa.
– Parasta Punavuoressa on yhteisöllisyys. Se on kuin pieni kylä kaupungin keskellä, Henna hehkuttaa.
Kulman kuppilassa hän tuntee olevansa kuin omassa olohuoneessaan ja lähikaupan täti tietää ostokset jo ennalta.
– Jos jotain huonoa pitää sanoa, niin kotikadullani on Helsingin hankalinta kävellä korkokengissä!
Yksinasuminen hirvitti aluksi vuosi sitten omaan kotiin muuttanutta Hennaa, mutta nykyään hän osaa jo nauttia omasta tilasta.
– Ensimmäiset kuukaudet vaan itkin, enkä uskaltanut nukkua yksin.


