Kansainvälisen olympiakomitean KOK:n suomalaisjäsen Peter Tallberg yllättyi, kun kuuli KOK:n hallituksen suosittelevan painin pudottamista vuoden 2020 olympialaisista.
Seitsemän vuoden päästä järjestettäviin kesäkisoihin on tilaa enää yhdelle lajille. Olympialaisten 25 ydinlajin ulkopuolelle pudotetun painin kanssa viimeisestä paikasta taistelee seitsemän muuta lajia.
- Tämä ei vielä millään tavalla tarkoita sitä, etteikö paini olisi tulevaisuudessa kisoissa. Kun katsoo näitä seitsemää muuta lajia, jotka ovat ehdolla mukaan vuoden 2020 kisoihin, niin kyllä mielestäni paini on niistä vahvin, Tallberg kertoi MTV3.fille.
- Ihmettelin kyllä sitä, että painia ehdotettiin poisjätettäväksi ydinlajeista, Tallberg jatkoi.
Painin uhkaajista ainoastaan baseball ja softball ovat olleet aiemmin mukana olympialaisissa. Muut ehdokkaat ovat karate, urheilukiipeily, rullailulajit, squash, wakeboarding ja kamppailulaji wushu.
- Nehän ovat olleet aikaisemminkin mukana mahdollisina uusina lajeina, mutta minusta paini on vahva. Prosessi on pitkä ja nyt se varsinainen lobbaus alkaa, Tallberg totesi.
Paini ei ollut aiemmin tehnyt lainkaan lobbaustyötä, mikä saattoi osaltaan vaikuttaa KOK:n hallituksen tiistaiseen päätökseen.
- Suurin osa muista lajeista on ollut hyvin aktiivisesti mukana lobbauksessa. Ainakaan minulle ei ole tullut sellaista tietoa, että paini olisi lobannut, Tallberg sanoi.

