Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Veturinkuljettajien työriidassa sovintoehdotus – junaliikenteen lakko uhkaa kahden viikon päästä

10:06Kohti vaaleja: Pitäisikö lakko-oikeutta rajoittaa?Katso myös: Kohti vaaleja: Pitäisikö lakko-oikeutta rajoittaa?
Julkaistu 07.03.2023 19:12(Päivitetty 07.03.2023 19:22)

MTV UUTISET – STT

Valtakunnansovittelija on antanut sovintoesityksen veturinkuljettajia koskevassa työriidassa.

Riidan osapuolet Rautatiealan Unioni RAU ja Palvelualojen työantajat Palta vastaavat esitykseen perjantaina kello 12.30.

Jos sopua ei synny, junaliikennettä uhkaa lakko 20. maaliskuuta. Lakon oli tarkoitus alkaa alun perin tämän viikon maanantaina, mutta työministeri Tuula Haatainen (sd.) siirsi sitä valtakunnansovittelijan esityksestä kahdella viikolla.

Jo nyt on voimassa RAUn ilmoittama veturinkuljettajien ylityö- ja vuoronvaihtokielto.

RAU hylkäsi kuljettajia koskevan aiemman sovintoesityksen viime torstaina. Palta oli valmis hyväksymään sen.

Sovintoesityksen sisällöstä kerrotaan vasta kun osapuolet ovat käsitelleet sen hallinnoissaan.

Rakennusteollisuuden työehtosopimuksista neuvottelutulos

Rakennusteollisuuden työehtosopimuksista on saatu aikaan neuvottelutulos, kertoi Rakennusteollisuus RT tänään

– Saimme rakennusalan työehtosopimusratkaisun maaliin ilman työhäiriöitä, mikä on erittäin merkittävää vallitsevassa talouden epävarmuudessa ja kun ottaa huomioon neuvottelujen alussa olleen hyvinkin vaikean työmarkkinatilanteen,  Rakennusteollisuus RT:n työmarkkinajohtaja Kim Kaskiaro toteaa tiedotteessa.

Sopimus on kaksivuotinen, ja se koskee kahdeksaa työehtosopimusalaa: rakennusalaa, maa- ja vesirakennusalaa, rakennustuoteteollisuutta, LVI-alaa, asfalttialaa, vedeneristysalaa, maalausalaa ja lattianpäällystysalaa. Työehtosopimukset vaikuttavat noin sadantuhannen työntekijän työsuhteen ehtoihin.

Tulos menee vielä osapuolten hallintojen käsiteltäväksi.

Lisää aiheesta:

Veturinkuljettajia koskevan työriidan sovittelu jatkuuAhtausalan työriitaan sovintoehdotus: Osapuolilta odotetaan vastauksia vielä tänäänAKT:n työriidassa sovintoehdotus – osapuolet vastaavat kello 20Teknologiateollisuuden ylempien toimihenkilöiden työriitaan sovintoehdotus – lakko uhkaa 20 000 henkilöäTeknologiateollisuuden työriidassa ei läpimurtoa – sovittelu jatkuu ylihuomennaNeuvotteluissa ei edistystä – vientialojen jättilakot alkavat maanantaina, mukana noin 100 000 työntekijää
TyömarkkinatJunatJulkinen liikenneLakotValtakunnansovittelijaTyönantajajärjestötAmmattiliitot
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työmarkkinat
  • 9.9.18:21
    Orpon hallitus

    SAK:n Eloranta: Hallituksen talouspolitiikka haaksirikossa – leikkaukset osuneet erityisesti naisiin

  • 3.9.05:03
    Työelämä

    Nytkö löytyi keino pidentää työuria? "Hyödyt ovat selkeät"

  • 25.8.06:11
    Työttömyys

    Liki 30 000 nuorella ei ole mitään työhistoriaa – asiantuntijalta kaksi ratkaisua

  • 24.8.20:00
    Työttömyys

    THL:n tutkija: Työttömien sanktioista ja velvoitteista tulisi luopua – "Eivät ole edistäneet työllistymistä"

  • 4.8.15:19
    Verot

    Verovähennysoikeus pois ay-maksuilta: Asiantuntijan mukaan kyseessä olisi "hyvin poikkeuksellinen" rangaistus