Suomen jalkapallomaajoukkue jatkaa lauantaina karsintaurakkaansa kotiottelulla Azerbaidzhania vastaan.
Alla on hieno 3-3-tasapeli Saksaa vastaan, mutta löysäilyyn ei Huuhkajilla ole varaa. EM-karsinnoissa Azerbaidzhan kaatoi kotonaan Suomen 1-0.
- Kyllä se tappio varmaan monella vielä takaraivossa painaa, keskikenttämies Mika Väyrynen myöntää Palloliiton verkkosivuilla.
Jälkimmäisessä kohtaamisessa azerit kaatuivat marraskuisella Olympiastadionilla tiukan väännön jälkeen 2-1 Shefki Kuqin ja Mikael Forssellin maaleilla. Väyrynen odottaa Suomen pyörittävän peliä lauantaina.
- Varmasti pelin hallinta on enemmän meillä, mutta azerien vastaiskujen kanssa pitää olla tarkkana. Siinä ei saa nukahtaa hetkeksikään. Maalinteko ei välttämättä ole helppoa, sillä vastustajaa puolustaa tiiviisti koko joukkueena ja siellä kavereita pyörii herhiläisenä jaloissa koko ajan.
- Unohdetaan menneet, nyt on uusi peli ja uudet karsinnat. Vain voitto kelpaa meille lauantaina, Väyrynen päättää.
(MTV3)
