Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varusmiehillä on nälkä ympäri Suomen – näin vastaa Puolustusvoimat

7:39Korona-aika on heikentänyt varusmiesten ruokahuoltoaKorona-aika on heikentänyt varusmiesten ruokahuoltoa
Julkaistu 02.09.2020 09:07
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Puolustusvoimien varusmiehille järjestämä maastoruokailu hiertää varusmiehiä ympäri Suomen. Puolustusvoimien majuri kertoo, että varusmiesten saamien maastoruokailuannosten kokoja on pyritty kasvattamaan, mutta "tehtävää vielä on".

Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) kertoi eilen, että Puolustusvoimat aikoo tarkentaa varusmiesten maastoruokailuun liittyvää ohjeistustaan.

Linjaus tehtiin, sillä viime aikoina julkisessa keskustelussa huoleksi on noussut varusmiesten saaman ruoan riittävyys. Varusmiesliitto on ollut huolissaan varusmiesten ruokavalion monipuolisuudesta ja riittävästä energiansaannista.

Ongelmia on aiheuttanut se, että varusmiesten ruokailuja on siirretty koronavirusepidemian takia varotoimeenpiteenä maastoon myös kasarmilla.

Helsingin Sanomissa viime viikonloppuna julkaistussa mielipidekirjoituksessa Varusmiesliitto kirjoitti, ettei tällaista maastoruokailua ole tarkoitettu pitkäaikaiseksi ratkaisuksi.

Lue myös: Maastoruokailuun siirtyneet varusmiehet valittaneet nälkäänsä – puolustusministeri Kaikkonen: "Olen myös itse saanut asiasta suoraan viestejä"

Ei kyse kranttuilusta

MTV:n Uutisaamussa keskiviikkoaamuna vieraillut Varusmiesliiton pääsihteeri Eleonoora Hilska kertoi, että ruokailuun liittyen on tullut palautetta ja yhteydenottoja kohtalaisen paljon. Asiasta ovat kertoneet niin varusmiehet itse kuin heidän läheisensäkin, ja viestejä on tullut useasta eri joukko-osastosta.

– Ympäri Suomea on ollut kokemus siitä, että muonituksesta jää nälkä, Hilska sanoi.

Hilskan mukaan yhteydenotoista on pääteltävissä, että kyse on laajasta ongelmasta.

– Palautteen määrä ja sisältö indikoi, ettei kyse ole pelkästään siitä, että varusmiehet ovat vain kranttuja, ja tarjolla oleva ruoka ei satu kelpaamaan.

Annoksia suurennettu

Puolustusvoimien pääesikunnan logistiikkaosaston majuri Pasi Hurskainen kertoi Uutisaamussa, että varusmiehille jaettavia annoksia on suurennettu ja monipuolistettu asiakastyytyväisyyskyselystä saadun palautteen perusteella.

Hurskainen kuitenkin myöntää, että palautteen perusteella on vielä tehtävää.

– Toki otamme kaiken palautteen huomioon, ja jatkossa tulemme yhä enemmän kiinnittämään huomiota ruokailutapahtumien valvontaan ja korostamme tiedonkulkua ruokailevan joukkueen ja varuskuntaravintolan välillä.

Hurskaisen mukaan kasarmeilla pyritään myös käyttämään varuskuntaravintoloita maastoruokailun sijasta mahdollisimman paljon, koronatilanteen aiheuttamat rajoitteet huomioon ottaen.

Lisää aiheesta:

Vekaranjärven varuskunnassa 49 koronatartuntaa ja lähes sata altistunuttaHuolestuttava kehitys: Varusmiehillä on ollut heinäkuussa enemmän koronaa kuin koko viime vuonna yhteensäVarusmiehet avautuvat koronan kehnosta torjumisesta armeijassa – aterioita altistuneiden kanssa, samat vessat, soppakauhoja ei puhdistetaMaastoruokailuun siirtyneet varusmiehet valittaneet nälkäänsä – puolustusministeri Kaikkonen: "Olen myös itse saanut asiasta suoraan viestejä"Katso kuvat Puolustusvoimien kasvisruuista – ex-ministeri Niinistön pelottelut "kukkakaalipirtelöllä" marssimisesta eivät toteutuneet Onnistuuko taistelu "kukkakaalipirtelöllä"? Jussi Niinistö tilaa Puolustusvoimilta selvityksen kasvisruoan ravintosisällöstä
ArmeijaPuolustusvoimatVarusmiehetRuokaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Armeija
  • 12.12.21:16
    Viro

    Viro pidentää asepalveluksen kestoa: Koskee kaikkia asevelvollisia

  • 12.12.14:20
    Liikunta

    Varusmiesten kunto on parantunut – näin se tapahtui

  • 6.12.07:10
    Puolustusvoimat

    Inka Niskanen on Suomen korkea-arvoisin naisupseeri – ylennetään everstiksi

  • 5.12.18:41
    Saksa

    Saksalta päätös asevoimien kasvattamiseksi merkittävästi: "Ratkaiseva askel"

  • 3.12.13:43
    Yhdysvallat

    Suomalaiskenraalille erikoistehtävä Yhdysvaltain armeijassa