Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhus sai Kuopiossa kymmenkertaisen annoksen lääkettä ja kuoli

1:47Vanhustenhuollon epäkohdista valitetaan nyt ennätystahtia – Suomessa Pohjoismaiden alhaisimmat valvontaresurssitMTV Uutiset Live kertoi aiemmin, kuinka vanhustenhuollon epäkohdista valitetaan ennätystahtia – Suomessa Pohjoismaiden alhaisimmat valvontaresurssit
Julkaistu 25.01.2024 16:03

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä vaatii kahdelle hoitokodin työntekijälle ehdollista vankeusrangaistusta vanhuksen kuolemasta. 

Syyttäjän mukaan syytetyt antoivat vanhukselle kymmenkertaisen annoksen Oxynorm-kipulääkettä ja aiheuttivat tälle opioidin liika-annoksen. Vanhus kuoli kahden päivän päästä sairaalassa syyttäjän mukaan lääkemyrkytykseen ja siitä johtuneeseen ärtyneeseen infektioon.

Epäilty rikos tapahtui alkuvuonna 2021 Kuopiossa.

Syytetyt kiistävät syytteen törkeästä kuolemantuottamuksesta. He myöntävät liian suuren lääkemäärän antamisen, mutta puolustusten mukaan vanhuksen kuolema ei välttämättä johtunut siitä.

– Hankitun lääketieteellisen selvityksen perusteella jää -- epävarmaksi, että onko kipulääkkeen liika-annostus syy-yhteydessä (vanhuksen) kuolemaan vai onko (hän) menehtynyt hänelle jo ennen liika-annostusta kehittymässä olleeseen keuhkokuumeeseen tai muuhun sairauteen, toisen syytetyn kirjallisessa vastauksessa sanotaan.

Lue myös: Sairaanhoitajatytär jätti 84-vuotiaan äitinsä heitteille – kehossa märkiviä makuuhaavoja, lääkärin mukaan vanhus kuoli kuukausia ennen aikojaan

"Voimakkaissa kivuissa"

Puolustuksen mukaan vanhuksella oli ollut viikon ajan lämpöä. Vanhus oli syytetyn mukaan ollut voimakkaissa kivuissa, tärissyt ja ollut hädissään. 

Ennen oksikodonin antamista toinen syytetyistä sanoo yrittäneensä saada sairaanhoitajaa käymään vanhuksen luona, mutta tämä oli kiireinen.

– Vaikka hoitokodin hoitajamitoitus on ollut lain vaatimalla tasolla, on tilanne lääkkeen antamisen aikaan ollut kuitenkin hoitajille erittäin haastava, syytetyn kirjallisessa vastauksessa käräjäoikeudelle sanotaan.

Syytetyt päätyivät antamaan vanhukselle lääkkeen itse. Väärä annostus johtui toisen syytetyn mukaan laskuvirheestä.

– (Syytetyt) eivät ole suhtautuneet välinpitämättömästi (vanhuksen) kuolemanvaaraan, vaan pyrkineet aidosti auttamaan tätä erittäin voimakkaissa kivuissa. Kun he ovat ryhtyneet lääkkeen antamiseen ilman tarvittavia lupia, ovat he menetelleet väärin. Toisaalta olosuhteet huomioon ottaen ei menettelyä voida kuitenkaan pitää törkeän huolimattomana, vastauksessa sanotaan.

Lue myös: Kätilö varasti erittäin vaarallista fentanyyliä synnytyssaleista Kuopiossa – selvisi sakkorangaistuksella, ei menettänyt ammattiaan

Ambulanssilla sairaalaan

Vastauksen mukaan vanhus vietiin ambulanssilla sairaalaan, sillä hänen tajuntansa alkoi laskea ja hengitys huonontua. Hengityslama saatiin puolustuksen mukaan kumottua vastalääkkeellä, mutta siitä huolimatta vanhus menehtyi.

Vastauksessa sanotaan, että vanhuksella todettiin myöhemmin bakteeri, joka puolustuksen mukaan on voinut aiheuttaa kuolemaan johtaneen infektion.

– Lääketieteellisen selvityksen perusteella jää -- mahdolliseksi, että kipulääkkeen liika-annostuksen aiheuttama tila on onnistuneesti hoidettu, ja (vanhus) on kuollut jo aiemmin hänellä kehittymässä olleeseen keuhkokuumeeseen ilman, että liika-annostus olisi mitenkään vaikuttanut sairauden etenemiseen.

Syytteitä käsiteltiin torstaina Pohjois-Savon käräjäoikeudessa.

Lisää aiheesta:

Vanhus sai kymmenkertaisen annoksen kipulääkettä ja kuoli – hoitokodin työntekijöille tuomioLääkäreille tuomiot vammantuottamuksista – perheenäiti Helin kaikki raajat amputoitiin, koska vakavat oireet sivuutettiin: "Luulin, että sairaalan osastolla olisi turvallista"Helin kaikki raajat jouduttiin amputoimaan verenmyrkytyksen vuoksi – kahta lääkäriä syytetään törkeästä vammantuottamuksestaPuolustus tyrmistynyt saattohoitoyrityksen johtajan murhasyytteestä: "Tässä on ammuttu yli" – ensihoitajat kauhistuivat annetusta lääkeyhdistelmästäSaattohoitoyrityksen johtajana toiminutta miestä syytetään iäkkään potilaan murhasta: "Sairaanhoitajana hän on tiennyt, että aine tappaa"Syyte: Nämä olivat valelääkärin kohtalokkaimmat virheet
OikeudenkäynnitKäräjäoikeusKuopioKuolemaLääkkeetVanhuksetVanhustenhoitoRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • Eilen15:36
    Kotimaa

    16-vuotias poika iski aikuista uhria veitsellä Jyväskylässä – syyte tapon yrityksestä hylättiin

  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen13:58
    Tuomiot

    Pientä vauvaa törkeästi pahoinpidellyt äiti oli syyntakeeton – vauvalla vakavia päänalueen vammoja ja luunmurtumia

  • to20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • to15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi