Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitusneuvos Olli Sorainen on vangittu: Rikosepäily kytkeytyy marjanpoimijoiden ihmiskauppatutkintaan

2:02Virkamies pidätetty epäiltynä törkeistä rikoksista – työministeri Haatainen MTV:lle:"Yllätys ja järkytys"Työministeri Tuula Haataisen mukaan virkamieheen kohdistuva rikosepäily on vakava.
Julkaistu 30.10.2022 06:48(Päivitetty 30.10.2022 11:08)

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus on vanginnut hallitusneuvos Olli Soraisen epäiltynä törkeästä lahjuksen ottamisesta ja törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) virkamies vangittiin syytä epäillä -perusteella. Tämä tarkoittaa sitä, että poliisin on viikon kuluessa esitettävä lisäselvitystä oikeudelle vangitsemisen jatkamista varten.

Tämän vuoksi oikeus ei määrännyt vielä määräpäivää syytteen nostamiselle. 

Käräjäoikeus järjesti vangitsemisistunnon tänään Pasilan poliisitalossa Helsingissä. Sorainen osallistui etäyhteydellä Vantaalta poliisivankilasta pakkokeinoistuntoon asianajajansa kanssa. Hänet otettiin kiinni aiemmin viikolla.

Lue myös: Poliisi vaikenee hallitusneuvos Soraisen korruptiotutkinnasta kuin muuri: "Ollaan syvällä esitutkinnan ytimessä"

Rikosepäily liittyy tutkintaan, jossa marjanpoimijoiden epäillään joutuneen ihmiskaupan uhreiksi.

Hallitusneuvos Soraisen pidättämisestä kerrottiin torstaina.

– Esitutkinnassa epäillään, että lahjusten avulla on saatu merkittävää hyötyä ja helpotusta marjanpoimintayrittämiseen liittyvissä viranomaisprosesseissa, tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Teemu Mäntyniemi kertoi poliisin tiedotteessa.

Lue myös: Rikosepäilyt thaimaalaisten marjanpoimijoiden riistämisestä koventuneet – ministeriön korkeaa virkamiestä epäillään törkeästä lahjuksen ottamisesta

Valmistellut marjanpoimijoiden oloihin vaikuttanutta lakia

Lahjus- ja virkarikoksista epäilty Sorainen on muun muassa johtanut neuvottelukuntaa, jonka tehtävänä on ollut vahvistaa ihmiskaupan ehkäisyä Suomessa.

Helsingin Sanomat on puolestaan kertonut, että Sorainen oli mukana valmistelemassa lainsäädäntöä, jonka tarkoituksena oli parantaa marjanpoimijoiden oloja.

Työ- ja elinkeinoministeriö on käynnistänyt oman selvityksensä Soraiseen kohdistuneiden rikosepäilyjen vuoksi. Perjantaina ministeriö ilmoitti lähettäneensä Soraiselle kuulemiskirjeen asiasta.

MTV Uutiset julkaisee Soraisen nimen jo esitutkintavaiheessa hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

LK 27.10.2022 Hallitusneuvos, työryhmänvetäjä Olli Sorainen taustatilaisuudessaan ulkomaisen työvoiman hyväksikäytön estämisestä Helsingissä 20. elokuuta 2020.

Kahta epäillään törkeästä ihmiskaupasta

Ihmiskauppatutkinta keskittyy lappilaiseen marjanhankintayritykseen sekä yritykseen, joka on rekrytoinut Thaimaasta marjanpoimijoita Suomeen.

Poliisin mukaan Suomessa työskennelleiden marjanpoimijoiden epäillään joutuneen vuosina 2020–2022 ihmiskaupan uhreiksi. Juttua tutkivat keskusrikospoliisi, Helsingin poliisi ja Rajavartiolaitos.

Tutkinnassa on aiemmin vangittu kaksi ihmistä, ja tutkinnan aikana heitä koskeva rikosepäily muuttui ihmiskaupasta törkeäksi ihmiskaupaksi.

Vangituista toinen on Polarica Marjahankinnan toimitusjohtaja Jukka Kristo. Polarica Marjahankinnan aiemmin lokakuussa lähettämän tiedotteen mukaan Kristo on kiistänyt häneen kohdistuvat rikosepäilyt.

– Yhtiö on asianmukaisesti suorittanut kaikki lainsäädäntöön, viranomaisvaatimuksiin ja sopimuskumppaneihin liittyvät velvoitteensa kaikessa toiminnassaan, tiedotteessa todetaan.

Lue myös: Virkamies pidätetty epäiltynä törkeistä rikoksista – työministeri Haatainen MTV:lle: "Yllätys ja järkytys"

Lisää aiheesta:

Toisen marjayhtiön tutkinta paljastaa: TEMin hallitusneuvoksen lahjojaksi epäillään Polarican ex-toimitusjohtajaaViittä ihmistä epäillään törkeästä ihmiskaupasta marja-alalla – mahdollisia uhreja jopa yli 2 000Työ- ja elinkeinoministeriö on pidättänyt Olli Soraisen virastaan rikostutkinnan ajaksiIhmiskauppatutkinnassa vangittu marjafirman toimitusjohtaja pyysi eroa – tapaukseen liittyen vangittu myös ministeriön hallitusneuvosPoliisi vaikenee hallitusneuvos Soraisen korruptiotutkinnasta kuin muuri: "Ollaan syvällä esitutkinnan ytimessä"Rikosepäilyt thaimaalaisten marjanpoimijoiden riistämisestä koventuneet – ministeriön korkeaa virkamiestä epäillään törkeästä lahjuksen ottamisesta
KäräjäoikeusRikosepäilytLait ja lainsäädäntöKRPIhmiskauppaPoliisiTalousrikokset
Työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvosta Olli Soraista epäillään laajassa marjanpoimijoita koskevassa ihmiskauppatutkinnassa törkeistä rikoksista.Lehtikuva
Kotimaa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Käräjäoikeus
  • 05:41
    Lapset

    Uimataidoton kolmevuotias putosi kalliolta syvään veteen – miehen käsittämätön toiminta tuli kalliiksi

  • Eilen13:37
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti pysyy vangittuna – tältä hän näyttää nyt

  • ke15:15
    Diabetes

    Lapsen verensokerimittari hälytti, isä makasi sammuneena – synkkä näky odotti sosiaalityöntekijöitä

  • ke05:03
    Vahingonteot

    Kuparivarkaat aiheuttivat 12 tunnin junasulun Lempäälässä – järjetön teko tallentui valvontakameraan

  • ti15:56
    Tasoristeysonnettomuudet

    Roska-auto ajoi junan eteen – vakavasti loukkaantuneelle kuskille tuomio