Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valvira selvittää koko Esperi Caren toimintaa – hoitajien määrän riittävyyttä on selvitelty muidenkin alan yritysten kanssa

Lehtikuva
Julkaistu 27.01.2019 14:57

MTV UUTISET–STT

Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira on käsitellyt hoitajamäärään liittyviä kysymyksiä myös muiden yksityisten hoiva-alan ketjujen kuin Esperi Caren kanssa, kertoo Valviran ylijohtaja Markus Henriksson.

– Tiettyjä lupa- ja valvonta-asioita on kohdentunut myös muihin yrityksiin, sanoo Henriksson.

Henriksson ei tarkenna sitä, miten laajasti yritysten toimintaa on selvitelty. Hän toteaa, että juuri henkilöstömitoituksesta käydään keskusteluja usein.

– Henkilöstömitoitus tulisi tehdä kunkin toimintayksikön toiminta-ajatuksen ja asiakkaiden tarpeiden mukaisesti. Ikäihmisten hoivapalveluissa on yhä huonokuntoisempia ihmisiä. Väestön terveys yleisesti ottaen paranee, mutta ne, jotka ovat palvelujen tarpeessa, ovat entistä huonommassa kunnossa, sanoo Henriksson.

Kuluneella viikolla Valvira määräsi Kristiinankaupungissa Pohjanmaalla toimivan Ulrika-hoitokodin toiminnan keskeytettäväksi. Hoitokoti siirrettiin pikavauhtia Esperiltä kaupungin vastuulle. Henrikssonin mukaan Ulrikan tapaus on poikkeuksellinen.

– Syynä ovat viimeksi kuluneiden parin viikon aikana saadut tiedot ongelmien kasautumisesta. Samaan aikaan näytti siltä, että omavalvonta ei nopeasti pystynyt asioita korjaamaan. Jos jossain muualla olisi ollut vastaavia kasautumia, niin siinäkin tapauksessa olisi annettu keskeytysmääräys, sanoo Henriksson.

Valvira on jo aiemmin ryhtynyt selvittämään koko Esperi Caren toimintaa. Yhtiön eilinen tiedote, jossa se lupasi lisätä henkilöstöä hoivakodeissaan, on Henrikssonin mukaan edistysaskel. Koko selvityksen arvioidaan kuitenkin kestävän pikemminkin kuukausia kuin viikkoja. 

Lue myös: Esperi Care ja Valvira riidoissa jo pitkään – tilanne kriisiytyi esimiesvaihdoksen myötä

Ammattijärjestö Tehyn mukaan Esperin hoitokodeissa erityisen runsaasti ongelmia

Vakavista puutteista kärsineen hoivakodin toiminta keskeytettiin – toimitusjohtaja: "Luottamus meitä kohtaan on saanut kolauksen"

Finnwatchin toimitusjohtaja EsperiCaresta: Yrityksillä ei ARVOJA tai moraalia, vaan tehtävä hakea voittoa

Lisää aiheesta:

Professori syynäsi ryhmänsä kanssa lähes kaikki kohuyhtiö Esperi Caren yksiköt – "Nyt on päästy kuopasta maanpinnalle" Esperi Care kertoo tehneensä kohun jälkeen suuria muutoksia – hoitajaliitto: laatu on parantunut vain viranomaisten huomautuksestaEsperi Caren toimitusjohtajan miljoonatulot puhuttavat: "Ainahan yritysjohtajien suuri palkka näyttäytyy pahana niille, jotka eivät samoihin ansioihin pysty"Myrskyn silmään joutuneen hoitokodin sopimusta ei kilpailutettu – kaupunki: Toiminta saatu "hyvin hallintaan"Some jyrähti pääministeri Juha Sipilän Esperi-kommentille: "Kuinka monen vanhuksen vielä pitää kuolla?" Esperi Caren hoitokodissa paljastui vakavia puutteita – toimitusjohtaja tienannut toiminnalla miljoonia
VanhustenhoitoSosiaalipalvelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vanhustenhoito
  • 06:43
    Terveydenhuolto

    Mistä rahat vanhustenhoitoon? Yli 84-vuotiaiden määrä kaksinkertaistuu Suomessa

  • 29.8.16:45
    Sairaudet ja taudit

    Espoolaisessa hoivakodissa tuberkuloositapaus – lähes sata altistunutta

  • 27.6.11:05
    Terveydenhuolto

    THL: Vanhustenhoitajia vähennetty tuhansilla, hoivaa tarvitsevien määrä ennallaan

  • 27.6.05:15
    Varkaudet

    Kotihoidon häikäilemätön työntekijä murtautui vanhusten koteihin

  • 21.6.06:22
    Tekoäly

    Taru Manssilan työhön hoitajana huima parannus – syy löytyy teknologiasta