Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottaksen raivoaminen hätkähdytti, Ralf Schumacherilta synkkä näkemys – "En pysty selittämään sitä muulla tavoin"

2021 Formula One World Championship Limited
Julkaistu 23.06.2021 05:55
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Entinen F1-huippukuljettaja Ralf Schumacher pitää Valtteri Bottaksen käytöstä Ranskan GP:ssä erikoisena. Schumacher epäilee, että suomalaistähti tietäisi jo poistuvansa Mercedekseltä kuluvan kauden päätteeksi. 

Bottas ajoi heikon Bakun-viikonlopun jälkeen pirteämmin Ranskassa, ja taisteli kisan alussa kärkisijoista. Suomalaisen ongelmaksi muodostui kuitenkin taas renkaiden kunnossa pitäminen. 

LUE MYÖS: Valtteri Bottas laukaisi ikävän ketjureaktion – näin Mercedes selittää pieleen mennyttä kisataktiikkaansa

Rata söi kumia odotettua enemmän, ja Bottas olisi toivonut Mercedekseltä kahden stopin taktiikkaa, aggressiivisemman Red Bull -tallin tavoin. Red Bullin Max Verstappen nousi lopulta tämän taktiikan myötä voittoon. Lisäksi itävaltalaistallin Sergio Perez pudotti Bottaksen neljänneksi. 

Schumacherin mielestä Bottas ajoi hyvän viikonlopun, mutta...

– Kun kisassa tulee se hetki, jolloin pitäisi ehdottomasti onnistua, hän tekee virheitä ja hänen vauhtinsa hidastuu. Näyttäisi myös siltä, että hänen renkaansa kuluvat (tallitoveri Lewis) Hamiltonin renkaita nopeammin. Tuo ei vain ole tarpeeksi hyvää suorittamista, varsinkin kun talli käy kovaa MM-taistoa vahvaa Red Bullia vastaan, Schumacher kirjoittaa Sky Sportsin kolumnissaan.  

– Olemme nähneet sen: Perez oli hyvin tärkeässä asemassa siinä, että Verstappenin strategia toimi. Joten Bottaksen on oltava asemissa ja pakottaa Verstappen taktiikoihin, jotka eivät ole niin hyviä. Hän lähes onnistui tässä, kun hän oli lähellä Verstappenia kisan alussa.

Juttu jatkuu videon alla. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

LUE MYÖS: Valtteri Bottakselle tukea F1-sarjan pomolta – pitää suomalaistähteä "uhrina"

Villeimmissä huhuissa Mercedeksen on uskottu harkitsevan kuljettajavaihdosta kesken kauden, mutta Schumacherin mielestä tällaiseen ei ole tarvetta, jos Bottas suoriutuu kuten Monacossa ja Ranskassa. 

Bottaksen tulisesta tiimiradioviestistä Schumacherilla oli kuitenkin kova näkemys. 

– Kriittinen viesti tallin strategiasta ei paranna hänen asemiaan Mercedeksellä. Valtteri on selvästi hyvin tunteikas. Itse en olisi uskaltanut tehdä vastaavaa tuollaisten alkukauden suoritusten jälkeen. Mutta hän luultavasti jo tietää, että hän putoamassa pois (Mercedekseltä) ja markkinoi näin itseään muihin talleihin. Hän haluaa tehdä sen selväksi, että jokin toinen kisastrategia olisi tuonut paremman tuloksen. En pysty selittämään asiaa muulla tavoin, Schumacher summaa. 

LUE MYÖS: F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas vei Mercedeksen ”tuhon tielle” – Ferrarin kylkeen häpeätahra

Entinen Red Bull -kuski Robert Doornbos on Schumacherin kanssa samaa mieltä. Doornbos ihmetteli sitä, miksi Bottas haukkui strategiaa vasta myöhäisessä vaiheessa kisaa ja miksi suomalainen ei tavoitellut nopeinta kierrosta tuoreiden renkaiden avulla kilpailun lopussa. 

– Näkemykseni mukaan hänelle on kerrottu jo kauan aikaa sitten, ettei hän jatka tallissa ensi kaudella. Ehkä tämän takia näemme näitä kommunikaatio-ongelmia, Doornbos kommentoi Ziggo Sportille. 

– Tällä hetkellä näyttää siltä, ettei tiimissä ole hyvä ilmapiiri. 

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas koki mediassa Kimi Räikkösen kohtalon – häpeilemättömiä vihjauksia ja yksi terävä huomio siitä, mitä Mercedekseltä ei ole ennen nähtyValtteri Bottakselle tukea F1-sarjan pomolta – pitää suomalaistähteä "uhrina"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas vei Mercedeksen ”tuhon tielle” – Ferrarin kylkeen häpeätahraF1-lehdistökatsaus: Onko Valtteri Bottaksen niskoittelu viesti jostain pahemmasta? – "Täytyy ihmetellä, kestääkö se kauden loppuun asti?"F1-lehdistökatsaus: ”Rengaskuiskaaja” raatelee kuin pitbull – Valtteri Bottaksen kohtalosta sanailua: "Vaikea nähdä mitä teki väärin"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen voitto suttaantui valkoisen maalin takia – Charles Leclercin uhraamisinnokkuus kummastuttaa
F1Valtteri BottasMercedesRanskan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen16:33
    Ferrari

    Felipe Massan mestaruushaaveille tyly vastaus – tilipäivä silti edessä?

  • ma11:00
    McLaren

    Ella Häkkinen: McLaren-sopimus!

  • ma09:08
    Ferrari

    Valtteri Bottas muistuttaa: Lewis Hamiltonin päävastustajaa aliarvioitu

  • 14.11.11:00
    Sergio Perez

    Valtteri Bottaksen F1-tallikaveri radalla – outo näky

  • 12.11.17:28
    Ferrari

    Ferrari-pomo laukoi hämmentävää tekstiä tähtikuskeistaan – F1-mestari iski vastapalloon