66-vuotias Kristiina jäi sairauseläkkeelle 9 vuotta sitten. Terveysongelmat ja rahapula takaavat huolia eläkeläisen jokaiselle päivälle, mutta silti hänellä riittää energiaa muiden auttamiseen. Vapaaehtoistyö täyttää hänen päivänsä lähes kokonaan.
− Olen joutunut tekemään toimistotöitä kaiken ikääni, vaikka oikeasti olisin halunnut toimia sosiaalialalla, jota olen opiskellutkin, Kristiina kertoo.
Viimeiset kolme vuotta työelämässä kuluivat juuri toimistyössä pätkätöiden parissa. Kaikki oli hyvin siihen asti, kun kesken lyhyen työkomennuksen Kristiinalla puhkesi perinnöllinen autoimmuunisairaus, joka lopulta vei häneltä työkyvyn.
− Vuonna 2001 jouduin olemaan kaksi kuukautta sairauslomalla. Sen takia työsopimustani ei enää uusittu. Olin jonkin aikaa työttömänä, kunnes minut todettiin työkyvyttömäksi ja siirryin eläkkeelle. Pahinta on se, että työttömyysaika pienensi eläkettäni hirveästi, Kristiina harmittelee.
Kristiinalle jää eläkkeestä käteen noin 800 euroa, ja se riittää juuri ja juuri elämiseen, mutta silloin tällöin hänen lääkelaskunsa kasvavat niin koviksi, että hänen täytyy käyttää säästöjään, joita hän on vuosien varrella kerännyt jättääkseen lapsilleen edes jotakin perintöä.
Sairaus pelottaa
Kaiken kukkuraksi Kristiina sairastui rintasyöpään muutama vuosi sitten. Sen osalta hän on saanut jo terveen paperit, mutta henkisesti hän ei ole toipunut.
− Oikeastaan jo autoimmuunisairauden puhkeaminen muutti koko elämäni. Pelottaa, kun olen nähnyt mitä se on tehnyt sukulaisille, Kristiina kertoo.
Hänen sairautensa on nimittäin etenevää laatua. Tähän mennessä se on vienyt toimintakyvyn oikeasta kädestä.
