Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Uutta tietoa Espoon pitkäperjantain murhan yrityksestä: Useita puukoniskuja kadulla

Poliisi epäilee, että 51-vuotias mies yritti murhata toisen miehen kadulla Espoossa pitkäperjantaina.
Poliisi epäilee, että 51-vuotias mies yritti murhata toisen miehen kadulla Espoossa pitkäperjantaina.Lehtikuva
Julkaistu 23.04.2025 14:18
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Poliisi epäilee, että Espoon Perkkaan puukotus tapahtui vakaasti harkiten. Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii rikosta murhan yrityksenä.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus vangitsi sunnuntaina teosta 51-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä. Jutun tutkinnanjohtaja Matti Högman kertoo MTV:lle, että rikos tapahtui ulkoalueella.

– Voisi sanoa, että kadulla. Osapuolet tunsivat toisensa entuudestaan, Högman kertoo.

– Puukoniskuja oli useampia ja uhri sai teossa hengenvaaralliset vammat. Tekijän pyrkimyksenä oli tappaa, mutta hän ei onnistunut yrityksessään.

Poliisi ei ota kantaa siihen, minkä tasoista epäillyn puukottajan ja uhrin tuttavuus oli. Myös uhri oli keski-ikäinen mies.

Poliisi ei myöskään kommentoi sitä, mistä syistä teko jäi yritykseksi.

MTV:n tietojen mukaan murhasta epäillyn miehen rikostaustassa on muutama merkintä viimeisen kymmenen vuoden ajalta. Hänet on tuomittu ainakin näpistyksestä ja pahoinpitelystä.

Lue aiempi juttu: Espoossa tapahtunut murhan yritys

Suunnitelmallinen teko

Poliisi tutkii väkivallantekoa murhana, sillä poliisi epäilee tekoa suunnitelmalliseksi.

– Epäilemme, että teko tapahtui vakaasti harkiten eli oli enemmän tai vähemmän suunnitelmallinen, Högman sanoo.

– Siihen en ota kantaa, miten pitkään epäilty on tekoa mahdollisesti suunnitellut. Myöskään mahdollista motiivia en kommentoi.

Poliisi pohtii parhaillaan myös sitä, epäilläänkö tekoa myös raa’aksi tai julmaksi.

Lain mukaan tappo on murha, jos se on kokonaisuudessaan törkeä. 

Lisäksi teon pitää olla tehty joko vakaasti harkiten, raa’alla tai julmalla tavalla tai aiheuttaen yleistä vaaraa. Myös virkansa puolesta järjestystä tai turvallisuutta ylläpitävään virkamieheen kohdistuva henkirikos voidaan katsoa murhaksi. Samat kriteerit koskevat murhan yritystä.

Poliisi otti Espoon Perkkaan teosta epäillyn miehen kiinni pian väkivallanteon jälkeen. Poliisin tiedossa ei ole, että hän olisi aiheuttanut vaaraa ulkopuolisille.

Lue myös: 

Viime vuosi synkin kymmeneen vuoteen: Näin moni tapettiin julkiselle paikalle

RikosRikosepäilytHenkirikoksetEspooPoliisi
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen
MTV Uutiset

Rebekka Härkönen työskentelee MTV Uutisten rikostoimituksessa rikos- ja oikeustoimittajana. 

Härköseen voit olla yhteydessä rikos- ja oikeusaihealueen juttuvinkkeihin ja silminnäkijähavaintoihin liittyen. Härkönen ottaa mieluusti myös vastaan ajankohtaisia valokuvia sekä videoita esimerkiksi onnettomuus-, rikos- ja viranomaisoperaatiopaikoilta.

Härkönen on syntyjään helsinkiläinen mutta asunut ja työskennellyt parin vuosikymmenen ajan Turussa, joten Varsinais-Suomen asiat tuntuvat läheisiltä. Toiselta ammatiltaan Härkönen on rikoskirjailija.

Erityisiä kiinnostuksen kohteita ovat tavallisten ihmisten oikeudet, yhteiskunnan järjestelmävirheet, viranomaisväärinkäytökset ja järjestäytynyt rikollisuus.

YHTEYSTIEDOT:

Puhelinnumero: 050 4777 174 (Parhaiten tavoittaa WhatsApp-viestillä tai perinteisellä tekstiviestillä.)

MTV:n uutistoimituksen WhatApp: 040 578 5504

SOSIAALINEN MEDIA:

Instagram: @rikostoimittaja_harkonen

Facebook: Rebekka Härkönen

Lisää aiheesta:

Tällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu Poikkeuksellisen pitkä tekoaika henkirikokselle: 58-vuotiasta miestä epäillään nelikymppisen naisen taposta TurussaRaaseporin mökkimurhan epäillyt saatu Suomeen – "Vakavia rikoksia ei pääse pakoon ulkomaille"Poliisi: Tunnelma karaokessa kiristyi ennen kohtalokasta puukotusta – vangituilla mittava rikostaustaPoliisilla jo hyvä käsitys Mikonkadun puukotuksesta – motiivi vaikuttaa selvinneenYdinkeskustan karaokebaarin edustalla puukotettu kuoli – poliisi tutkii tappona

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 13:37
    Väkivaltarikokset

    Kuva: Tunnetko näitä nuoria? Epäillään vakavasta rikoksesta

  • 13:08
    Sote

    Kahdelle syytteet virkarikoksista Valtion koulukodeissa

  • 11:20
    Henkirikokset

    Lohjan epäillystä vauvamurhasta uutta tietoa – poliisi kertoo tekotavan

  • 10:56
    Liikenne

    Poliisi jakoi hämmentävän kuvan: "Paluu matematiikan tunnille"

  • 10:13
    Koulu

    Koulun vessassa sytytettiin tulipalo