Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uudet Venäjä-syytteet saivat demokraatit vaatimaan Helsingin huippukokouksen perumista

Robert Mueller tutkii Venäjän sekaantumista Yhdysvaltain 2016-vaaleihin.
Robert Mueller tutkii Venäjän sekaantumista Yhdysvaltain 2016-vaaleihin.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.07.2018 08:01

MTV UUTISET

Yhdysvalloissa joukko demokraattipuolueen kärkivaikuttajia vaatii presidentti Donald Trumpia perumaan Helsingin maanantaisen huippukokouksen. Asiasta kertoo NBC News.

Vaatimukset liittyvät tuoreisiin syytteisiin USA:n Venäjä-tutkinnassa. Eilen 12 venäläistä tiedustelu-upseeria sai syytteet sekaantumisesta Yhdysvaltain presidentinvaaleihin. Heidän uskotaan tunkeutuneen demokraattien puoluetoimiston tietojärjestelmiin. Tähän mennessä 14 venäläistä ja kolme presidentti Trumpin kanssa tekemisissä ollutta henkilöä on saanut tuomion.

Erikoissyyttäjä Robert Mueller tutkii Venäjän vaikuttamista Yhdysvaltain presidentinvaaleissa. Muellerin tiimi tutkii myös Donald Trumpin kampanjan Venäjä-yhteyksiä sekä sitä, sekaantuiko Trumpin hallinto tutkinnan kulkuun.

Vaatimuksista huolimatta Valkoisen talon hallinnossa työskentelevä arvioi uutiskanavalle, että mahdollisuudet kokouksen perumiseen ovat käytännössä olemattomat.

Vaatimuksen huippukokouksen perumisesta tuoreiden hakkerointisyytösten takia ovat tehneet muun muassa Nancy Pelosi, senaattorit Jack Reed ja Cory Booker. Muutamat demokraatit taas ovat vaatineet edes Trumpin ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin kahdenkeskisen tapaamisen perumista.

Republikaaneista senaattori John McCain on yksi harvoista, joka on ollut demokraattien kanssa samoilla linjoilla. McCain totesi NBC Newsin mukaan, tuoreiden syytteiden jälkeen Trumpin ja Putinin kahdenkeskinen tapaaminen on pistettävä mietintään. Hänen mukaansa Trumpin olisi kohdattava Putin ja alleviivattava, että Yhdysvaltoihin kohdistuvalla toiminnalla on korkea hintalappu. Jos presidentti ei ole valmis tekemään sitä, niin kokousta on turha pitää.

Lisää aiheesta:

Julki tullut sähköposti paljastaa: Valkoinen talo jäädytti Ukrainan sotilasavun lähes heti Trumpin kiistellyn Ukraina-puhelun jälkeen Kohuttua puhelua tutkitaan nyt senaatissakin – MTV Uutisten kirjeenvaihtaja: Trump ei ole ainoa, jolla on kuumat paikatTrump tapaa kongressin jäseniä tänään – Tapaamisesta murskatuomio kotimaassa: "Olemme olleet selkeitä arvioinneissamme"Kirjeenvaihtajan kommentti: Trump mustamaalaa liittovaltion poliisia ja painostaa oikeusministeriötä FBI:n tutkintaan – kuulostaako syyttömän touhulta?CNN: Senaatin tiedustelukomitea kutsunut 20 ihmistä kuultavaksi Venäjä-kytköksistäTrump aikoo tavata tiedustelupäällikköitä hakkerointisyytöksien takia
Trump ja Putin SuomessaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trump ja Putin Suomessa
  • 14.8.16:26
    Trumpin ja Putinin tapaaminen

    Trumpin kommentti sai koko huoneen hätkähtämään Helsingissä – pelkona on, että sama toistuu

  • 05.11.202408:55
    Donald Trump

    Maailman tunnetuin poliitikko, josta jokaisella on mielipide – tällainen on Donald Trump

  • 26.07.202413:54
    Donald Trump

    Kremliltä nyrpeä muistutus Venäjää ylistäneelle Trumpille

  • 21.01.202416:31
    Sauli Niinistö

    Niinistö kertoi oudoimmasta johtajatapaamisestaan Ylellä: Se ei ollut Donald Trump, jonka uudelleenvalintaa ei presidentin mukaan pidä pelätä

  • 10.07.202312:31
    Donald Trump

    Muistatko Trumpin vierailun massiiviset turvatoimet? Asemiehiä takakontissa, kaivonkannet hitsattiin kiinni