Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Upean arvokisauransa päättänyt suomalaiskonkari itki Ylen haastattelussa – "Nuo kaverit tuossa"

Riitta-Liisa Roponen sijoittui 30 kilometrillä 22:nneksi.
Riitta-Liisa Roponen sijoittui 30 kilometrillä 22:nneksi.Lehtikuva
Julkaistu 02.03.2019 14:57
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Riitta-Liisa Roponen hyvästeli maastohiihdon arvokisat 22. sijalla 30 kilometrin vapaan MM-yhteislähtökilpailussa Seefeldissä. 40-vuotias suomalaiskonkari kyynelehti kisan jälkeen maalissa.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski sippasi pahasti – omaa kisaansa hiihtänyt Therese Johaug nousi kuningattarien joukkoon

Roponen hiihti Seefeldissä aiemmin viestissä, jossa Suomi sijoittui kuudenneksi. Toisena matkana oli kisat päättänyt 30 kilometriä, jossa Roponen jäi voittaja Therese Johaugista 6.18,7 minuuttia.

– Tämä oli päämatka. Tietenkään arvosanaksi ei voi antaa kauhean hyvää, jos tuloksia vain katsoisi. Meinasin sanoa, että mitään en tekisi toisin, mutta jotain olisin tehnyt tänään toisin. Kroppa toimi tänään ihan hyvin ja tiettyyn pisteeseen asti oli hyvää menoa, Roponen sanoi Ylen tv-haastattelussa.

Kyynelet valuivat Roposen poskilla.

– Minä olen vähän tunteillut eilisestä lähtien. Ei minua olisi tänään varmana mikään näin paljon itkettänyt, mutta tosiaan nuo kaverit tuossa, Roponen viittasi ympärilleen.

Roponen vahvisti aiemman viestinsä, ettei todennäköisesti enää MM-kisoissa hiihdä. Uran jatkuminen muuten on vielä auki.

– Se selviää tässä kevään mittaan, Roponen päätti.

Roponen on saavuttanut urallaan olympiapronssin ja kuusi MM-mitalia, kaikki viesteistä. MM-mitaleista kolme on kultaisia. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Päävalmentajalta suoraa puhetta Suomen naisten päätösmatkasta ja MM-hiihtosaldostaMM-hiihtojen erikoisuus oli yllättää Krista Pärmäkosken: "Piti huutaa jo hyvissä ajoin"Krista Pärmäkoskelta hapan heitto jatkostaan MM-kisoissa – "Toivottavasti on"Riitta-Liisa Roponen kyynelehti upeasta MM-hiihdostaan: "Miettikää! Uskomatonta!"Riitta-Liisa Roposella synkkä kalusto-ongelma MM-lumilla – "Lauantaista asti testannut, ja joka päivä paras"Roponen pettyi suosikkimatkallaan: Ei niin helppoa kuin ajattelin
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • ma20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • ma17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • ma16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen