Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:07Ulkomailta Hongkongiin palaaville asetetaan karanteenirannekkeet – sijainnin jakava laite kiinnitetään henkilöön heti lentokentällä:"Meidän tulee varmistua siitä, että ihmiset pysyvät kotona"Videolla kerrotaan rannekeesta, joka asetetaan ulkomailta Hongkongiin palaaville.

Ulkomailta Hongkongiin palaaville asetetaan karanteenirannekkeet – sijainnin jakava laite kiinnitetään henkilöön heti lentokentällä: "Meidän tulee varmistua siitä, että ihmiset pysyvät kotona"

Julkaistu 19.03.2020 17:06
Toimittajan kuva

Sanna Ketola

sanna.ketola@mtv.fi

Suurin osa Hongkongin tuoreimmista koronavirustartunnoista on vahvistettu ulkomailta palaavilta kansalaisilta.

KameraOnen julkaisemalla videolla esitellään Hongkongissa käyttöön otettu, elektroninen ranneke.

Rannekellon tapaisesti kiinnitettävä laite välittää viranomaisille tietoa henkilön sijainnista ja siitä, että karanteeniin asetettu henkilö ei riko ohjeistuksia.

– Meidän tulee varmistua siitä, että ihmiset pysyvät kotona, Wong Ka-hing kertoo Hongkongin terveydensuojeluyksiköstä.

Ka-hingin mukaan valvonnasta on tehty tehokas siten, että ranneke asetetaan ihmiseen ulkomailta saavuttuaan, suoraan lentokentällä.

Lue myös: Korona, influessa vai flunssa? Grafiikka antaa osviittaa, mikä sairaus vaivaa – oireet ovat hyvin samankaltaisia

Tarkoituksena on, että kotikaranteenia noudattavat henkilöt eivät tartuta koronavirusta eteenpäin.

"Luulin, että meidän tulisi vain täyttää joku lomake"

Ulkomailta palannut Declan Chan kertoo CNBC:n haastattelussa, että palasi Zürichistä takaisin Hongkongiin tällä viikolla. Hän hämmästyi, kun hänen käteensä asetettiin karanteeniranneke.

– Luulin, että meidän tulisi vain täyttää joku lomake. En arvannut, että kyseessä olisi ranneke.

Chanin mukaan rannekkeen kiinnittämisen jälkeen häntä ohjeistettiin liikkumaan kotona, jotta laite hahmottaa karanteenialueen.

– Ensin ajatus rannekkeesta tuntui oudolta, mutta toisaalta ymmärrän, miksi näin toimitaan.

Lue myös: Uskomaton näky Venetsiassa: Kanaalit tyhjentyivät turismista, vesi muuttui kristallinkirkkaaksi – paikalle on uiskennellut odottamattomia vieraita

Hongkongin hallintojohtaja Carrie Lamin mukaan suurin osa Hongkongin tuoreimmista koronavirustartunnoista onkin peräisin ulkomailta saapuvilta kansalaisilta.

Koronavirukseen on sairastunut maailmanlaajuisesti yli 200 000 ihmistä ja yli 9 000 ihmistä on kuollut tautiin.

Lähteet: CNBC, KameraOne

Lisää aiheesta:

Koronavirus koiralla Hongkongissa – nyt viranomaiset kehottavat välttämään lemmikkien suukotteluaMaailman terveysjärjestö huolissaan: Koronavirusta on tavattu henkilöillä, joilla ei ole mitään yhteyksiä Kiinaan – "Uudet tapaukset ovat erittäin huolestuttavia"Wuhanista loppuvat jo sairaalasängyt – koronavirukseen kuolleiden määrä kasvaaKiinassa alettu estää koronaviruksen leviämistä oman käden oikeudella – käytössä tiesulkuja ja nettihäirintää Wuhanin pormestari ennustaa tuhatta uutta koronatartuntaa – Kiina määrännyt hengityssuojat pakolliseksi osassa maataAinakin 26 kuollut koronavirukseen Kiinassa – tartuntoja yli 800, lähes 1 100 epäillään sairastuneen: "Toistaiseksi ei ole todisteita ihmisten välisistä tartunnoista Kiinan ulkopuolella"
KoronavirusHongkongUlkomaatTartuntataudit

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • ti13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • ma07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin