Uimahalli evakuoitu Kajaanissa – poliisi eristää yhä aluetta

Kajaanin kaupungin helmikuussa julkaisema kuva Vesiliikuntakeskus Kaukavedestä.
Kajaanin Kaukaveden uimahalli jouduttiin perjantaina evakuoimaan vaarallisen aineen onnettomuuden vuoksi.Kajaanin kaupunki
Julkaistu 23.05.2025 12:43(Päivitetty 23.05.2025 17:12)
Toimittajan kuva

Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Kajaanissa Kaukaveden uimahallin onnettomuustilanne on saatu vakiinnutetuksi, kertoo pelastuslaitos. Pelastustoiminta on kuitenkin yhä käynnissä. 

Kaukaveden uimahallissa tapahtui tänään perjantaina aamupäivällä kemikaalionnettomuus.

Uimahallikemikaalia oli pelastuslaitoksen tiedotteen mukaan levinnyt rakennuksen sisällä teknisissä tiloissa. 

Tilanteessa ei ollut altistuneita eikä tilanteesta aiheudu tälläkään hetkellä vaaraa sivullisille. 

Iltapäivällä kello 17 aikaan pelastuslaitos tiedotti, että poliisi eristää yhä vaara-aluetta ja pelastustoiminta on käynnissä. Paikalla on kahdeksan pelastuslaitoksen yksikköä, ensihoitoyksikkö ja poliisi. Pelastuslaitoksen mukaan eristetty alue on Kaukaveden pihapiirissä.

Tilanne ei aiheuta vaaraa eristetyn alueen ulkopuolelle.

Opisto ja halli evakuoitiin

Kaukametsän opiston tilat evakuoitiin turman takia varotoimena noin kello 13. 

Vesiliikuntakeskus Kaukaveden liikuntapalveluvastaava Jussi Haapala kertoi aiemmin MTV Uutisille, että myös uimahalli evakuoitiin onnettomuuden vuoksi.

Evakuointi saatiin hänen mukaansa heti käyntiin, kun kemikaalionnettomuus havaittiin.

– Vielä ei yhtään tiedetä, milloin uimahalli taas avautuu. Pelastuslaitos on edelleen paikalla ja kertoo asiasta myöhemmin enemmän, Haapala sanoi aiemmin päivällä.

Juttua päivitetty 23.5.2025 kello 17.12.

Juttua päivitetty 23.5.2025 kello 14.17.

Tuoreimmat aiheesta

Kajaani