Uber palaa tänään takaisin Suomen liikenteeseen – kyydin voi tilata jo iltapäivällä

Kohuttu ja monissa maissa viranomaisten hampaisiin joutunut kyytipalvelu Uber käynnistää toimintansa uudelleen Suomessa tänään keskiviikkona. Syynä on lakimuutos, joka vapauttaa taksitoimintaa.
Pääkuvan videoKovanen Cabonline Finlandin toimitusjohtaja Topi Simola ja Uberin maajohtaja Joel Järvinen keskustelevat taksikilpailun kovenemisesta |
Palvelu avautuu 16.00. Tämän jälkeen yhtiöllä on toimintaa Helsingissä, Espoossa, Vantaalla ja Kauniaisissa.
– Lupien määrä vapautuu ja kaikki kriteerit täyttävät henkilöt voivat ryhtyä tarjoamaan palveluita. Nyt ensimmäiset luvat uuden lain alaisuudessa on myönnetty ja haluamme näin ollen avata sovelluksemme, maajohtaja Joel Järvinen kertoo.
Järvisen mukaan yhtiön partneripisteellä on vieraillut satoja kuljettajia.
– Uberin tiimi tekee aktiivisesti töitä auttaakseen heitä hankkimaan tarvittavat luvat ja pääsemään tien päälle mahdollisimman nopeasti.
Uber toimii uuden lain alaisuudessa välityspalveluna. Uber tarkistaa, että sen alustalla toimivilla kuskeilla on tarvittavat luvat ja että ajoneuvot on rekisteröity luvanvaraiseen käyttöön. Uber myös toimittaa vuosittain veroviranomaiselle välitettyjen kuljetusten kokonaissummat.
Uusimmat
-
01:00
Kehittyvien maiden lapset maksavat hinnan suomalaisten ylikulutuksesta
-
00:04
Jääkiekon MM-kisat tulossa taas Suomeen! Lähde: toinen vaihtoehto jättäytyi pois kisasta
-
23:57
Kuukausia pommisuojana toiminut Harkovan metroasema aloittaa liikennöinnin jälleen tiistaina – MTV seuraa sotaa
-
23:42
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:37
Lohkovoittokin voi tuoda Leijonille pelätyn vastustajan – tässä MM-fanin ohjenuora tiistain ratkaisuotteluihin
-
22:51
Puolustusvoimien tiedustelujohtaja arvioi Suomen elävän nyt vaaran vuosia – "Venäjän tilanne ei kovin valoisalta näytä"
-
22:50
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen – syynä kaukolämpöputkesta vuotanut höyry
-
22:44
Kanada nurin! Sikamainen taklaus ja NHL-tähden munaus värittivät Tanskan yllätysvoittoa
-
22:43
Johto suli katkeralla tavalla – Iso-Britannia B-sarjaan jännittävän trillerin päätteeksi
-
22:18
Petteri Orpo keskusteli vielä hiljattain Ilkka Suomisen kanssa: "Todella tärkeä ihminen"
-
21:50
Katso! Kanadan tähti jysäytti törkyniitin ja latasi painokelvotonta tekstiä ulosajosta – tanskalaisfanilta jäätävä reaktio
-
21:48
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Nato-prosessista: "Erdoğan yrittää nyhtää Suomelta ja Ruotsilta kaiken, mitä on saatavissa"
-
20:58
"Totaalinen munaus Kanadalta!" – tässä sählää NHL:n miljoonatähti ja Tanska kiittää
-
20:58
Kesäkodit kaupunkimaisemissa – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti
-
20:40
Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja Ilkka Suominen on kuollut
-
20:31
Kari Jalonen kävi kulisseissa kovan tuomarikeskustelun – nyt tapahtui ruman taklauksen jälkeen toisin: "Seuraavana päivänä he myönsivät virheen"
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
Lataa lisää