NHL:n suomalaistähti Tuukka Rask on alleviivannut, ettei poliisilippiksen päässä pitäminen haastattelussa ollut kannanotto.
Raskin hattuvalinnasta nousi kohu tiistai-iltana, kun hän piti Boston Police -lippalakkia NBC:n haastattelussa. Tämä nähtiin kantaaottavana tekona, sillä poliisiväkivalta on ollut Yhdysvalloissa tapetilla poliisien käsittelyssä kuolleen George Floydin kuoleman jälkeen.
Lisäksi Raskin seura Boston Bruins oli julkaissut hieman aiemmin tiedotteen, jossa se ilmaisi tukensa mustaihoiselle yhteisölle.
Rask kommentoi aihetta torstaina Bruinsin hävittyä harjoitusottelun Columbus Blue Jacketsille.
– Se oli itse asiassa nauhoitettu haastattelu, vaikka he sanoivat sen olevan suora. Minä vain laitoin sen hatun päähäni aamulla. Se ei ollut kannanotto. Kunnioitan ehdottomasti sitä, mitä maailmassa tällä hetkellä tapahtuu, ja seison kaikkien kanssa rasismia vastaan. Se ei ollut kannanotto. Tarkoitukseni ei ollut loukata ketään. Joten se siitä, Rask summasi.
LUE MYÖS: Kasperi Kapasen tyyli sai täystyrmäyksen Stanley Cup -voittajalta – ”Arvio 0/10”
Rask sai tukea myös joukkueensa sisältä, kun tähtihyökkääjä kritisoi kuvan Raskin esiintymisestä jakanutta toimittajaa . Marchand poisti kiroilua sisältäneen twiittinsä myöhemmin.

