Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuomas Holopainen mystisenä Nightwishin tulevaisuudesta: Liian aikaista paljastaa

Lehtikuva
Julkaistu 29.04.2016 16:04

MTV VIIHDE

Nightwish aikoo olla tauolla vuoden 2017 ajan. Yhtyeen nokkamies Tuomas Holopainen avaa suunnitelmiaan, mutta pysyy salaperäisenä yhtyeen paluun suhteen.

Nightwishin kosketinsoittaja ja lauluntekijä Tuomas Holopainen kertoi Roppongi Rocksin haastattelussa, että yhtye jää tauolle.

– Tämän kiertueen viimeinen show on lokakuussa. Sen jälkeen olemme koko vuoden 2017 poissa ja sitten palaamme raivolla vuonna 2018, Holopainen kommentoi.

Tauon aikana Holopainen ei aio tehdä musiikkia.

– Sehän on se tauon idea. En ole juuri ajatellut sitä. Nautin siitä ajatuksesta, että voin olla kotona, tehdä puutarhatöitä ja hoitaa hevosta, elää vakaata elämää hetken aikaa.

Tauon jälkeen yhtyeen on siis tarkoitus nousta lauteille vuonna 2018. Holopainen ei kuitenkaan halua paljastaa Nightwishin suunnitelmia vielä tässä vaiheessa.

– Se on vähän liian kaukana, että paljastaisin vielä mitään, mutta meillä on melko selvät suunnitelmat aina 2020 vuoteen saakka tai niille tietämille, Holopainen vihjaisee salaperäisesti.

Yhtyeen laulaja Floor Jansenin suunnitelmat tauon ajaksi olivat toistaiseksi vielä hahmottumassa.

– Mietin tässä joitakin ideoita, mutta ei minulla ole vielä mitään virallista kerrottavaa tässä vaiheessa, hän kertoi Roppongi Rocksille.

Jansenilta kysyttiin, miettiikö hän palaamista entiseen Revamp-yhtyeeseensä.

– Se on osa mietintöjäni, hän vastasi.

Lisää aiheesta:

Nightwish ei aio keikkailla uuden albuminsa myötä – Tuomas Holopainen avoimena: "Syyt ovat hyvin henkilökohtaiset"Tuomas Holopainen paljastaa, koska seuraava Nightwishin albumi saattaa nähdä päivänvalon: "Olen jo käynyt..."Nightwish kiittelee fanejaan siirtyessään pitkälle tauolle – raskaana oleva Floor Jansen kumoaa lopettamishuhuja Nightwishin Floor Jansen joutuu hajottamaan toisen bändinsä – aika ei riitäPitkälle tauolle jäävä Nightwish MTV:n erikoishaastattelussa – "Tunnelmat ovat katkeransuloiset"Nightwish jäämässä pitkälle tauolle – laulaja tyrmää huhut välirikosta
Tuomas HolopainenNightwishMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Tuomas Holopainen
  • 21.10.12:01
    Nightwish

    Tarja Turunen erotettiin Nightwishistä 20 vuotta sitten kansaa järkyttäneellä tavalla

  • 19.10.07:09
    Nightwish

    20 vuotta Suomea järkyttäneestä Nightwish-kohusta – Marko Hietala kertoo mikä todellisuudessa johti tilanteeseen, jota on kaduttu pitkään

  • 07.11.202415:30
    Verot

    Ville Valolla ja Samu Haberilla yli puolen miljoonan tulot – Elastisen tulot nousivat lähes 200 000 eurolla

  • 11.08.202421:30
    Nightwish

    Nightwish ei aio keikkailla uuden albuminsa myötä – Tuomas Holopainen avoimena: "Syyt ovat hyvin henkilökohtaiset"

  • 10.08.202413:20
    Nightwish

    Nightwish-yhtyeen Tuomas Holopainen kertoo erikoisista fanikohtaamisista: "On tultu kotiin matkalaukun kanssa"