Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin asianajilta ehdotus: Vaalituloksen kumoamista käsittelevä oikeudenkäynti vasta vuonna 2026

3:04Yhdysvalloissa Donald Trump vaatii häntä syyttävän tuomarin jääväävän itsensäYhdysvalloissa Donald Trump vaatii häntä syyttävän tuomarin jääväävän itsensä
Julkaistu 18.08.2023 05:26

MTV UUTISET – STT – AFP

Yhdysvaltojen ex-presidentin Donald Trumpin, 77, asianajajat ehdottavat, että oikeudenkäynti, jossa käsitellään Trumpin pyrkimyksiä kumota vuoden 2020 presidentinvaalien tulos, tulisi aloittaa vasta huhtikuussa 2026, eli vasta pitkään sen jälkeen kun ensi vuoden presidentinvaalit on käyty.

Syyttäjä haluaisi oikeudenkäynnin alkavan 2. tammikuuta ensi vuonna. Iowan esivaali, jota pidetään tärkeänä suunnannäyttäjänä tulevien presidentinvaalien ehdokaskisassa, olisi luvassa vain kahden viikon päässä tästä. Trump tavoittelee republikaanien presidenttiehdokkuutta.

"Sota ja rauha 78 kertaa päivässä"

Asianajajien mukaan materiaalia on niin paljon, että siihen tutustuminen on mahdotonta syyttäjän esittämään aikarajaan mennessä.

– Jos oletetaan, että voisimme aloittaa materiaaliin tutustumisen tänään, meidän tulisi edetä 99  762 sivun päivävauhtia, jotta ehtisimme valmiiksi ennen ehdotettua päivää, jolloin valamiehistö on määrä valita, sanotaan asianajajien lausunnossa.

Lue myös: Nainen valmisti kotonaan tappavaa myrkkyä ja lähetti sitä Trumpille, tuomittiin yli 20 vuodeksi vankeuteen

–Se vastaa Tolstoin Sotaa ja rauhaa, kannesta kanteen, 78 kertaa päivässä, joka päivä, tästä hetkestä juryn valintaan.

Liittovaltion tuomarin Tanya Chutkan on määrä päättää oikeudenkäynnin aloituspäivämäärä kuluvan kuun lopussa.

Trump on tällä hetkellä syytteessä kolmessa muussakin rikosjutussa. Vaalituloksen kumoamisen yrittämisen lisäksi häntä epäillään salaisten asiakirjojen luvattomasta hallussapidosta sekä vuoden 2016 presidentinvaalien alla pornonäyttelijä Stormy Danielsille maksettuihin rahoihin liittyvistä epäselvyyksistä. Rahoilla entinen presidentti yritti ostaa naisen vaitiolon kaksikon suhteesta.

Lue myös: Trumpin syytteistä päättäneen valamiehistön väitettyjä osoitteita julkaistu verkossa

Tämän lisäksi Trumpia syytetään presidentinvaaleihin liittyvistä vaalirikoksista Georgian osavaltiossa.

Georgian oikeudenkäynnin aloittamisesta ei ole vielä päätetty, mutta kahden muun oikeusjutun käsittelyt alkavat maalis- ja toukokuussa.

Lisää aiheesta:

Erikoissyyttäjä haluaa kumota Trumpia vastaan nostettuja syytteitäTrumpin oikeudenkäynnin tuomionlukua lykättiin jälleen – uutta päivää ei annettuVaalivoitto oli Trumpille vapaudu vankilasta -kortti Trumpin hyssyttelyrahaoikeudenkäynnin tuomio annetaan vasta presidentinvaalien jälkeenTrump ei saanut tahtoaan läpi – syytteitä ei hylätä salaisten asiakirjojen vyyhdissäDonald Trumpia uhkaa 450 vuoden vankeus
Donald TrumpOikeudenkäynnitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita

  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua