Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Trump pisti rahahanat kiinni: Määräys voi olla "tuhoisa ja maksaa ihmishenkiä", rahansaajat varoittavat

Julkaistu 28.01.2025 23:47

MTV UUTISET – Reuters – Ville Eklund

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump määräsi, että liittovaltion avustukset ja lainat tulee keskeyttää, uutisoi paikallinen media.

Päätös on osa Trumpin hallinnon pyrkimystä uudistaa liittovaltion hallintoa, mutta suoraviivainen päätös sulkea rahahanat herätti hämmennystä ja epätietoisuutta. Päätöksen pelätään laaja-alaisesti vaikuttavan esimerkiksi katastrofiapuun, asumistukeen ja terveydenhuolto- ja koulutusohjelmiin.

Käytännössä päätös on ilmeisesti ollut vaikea tulkita, koska vastoin Valkoisen talon kertomaa ongelmia on havaittu esimerkiksi pienituloisten sairausvakuutusohjelma Medicaidissa, jonka ei pitänyt olla keskeytyksen piirissä. Mediaan vuotaneen päätöstä koskevan muistion mukaan jäädytyksen ei tulisi koskea sosiaaliturvaa, sairausvakuutusta tai "suoraan yksilöille tarjottavaa apua", kuten ruoka-apua.

Valkoinen talo on ilmaissut, että rahoituksen keskeytyksellä halutaan, että liittovaltion varainkäyttö vastaisi Trumpin hallinnon painopisteitä. Trumpin hallinto haluaa leikata ulkomaanavusta sekä tasa-arvoa ja osallisuutta (DEI) koskevia ohjelmia. Jäädytyksen aikana hallinto pyrkii ilmeisesti selvittämään millaisiin kohteisiin liittovaltion rahoitusta käytetään.

Lue myös: USA keskeytti lähes kaiken ulkomaanavun – Ukrainan tilanne epäselvä

Päätös on herättänyt suurta huolta esimerkiksi järjestökentällä. 

– Lapsuusiän syövän parannuskeinojen tutkimuksen keskeyttämisestä ruoka-avun, perheväkivallan turvaamisen ja itsemurhien vihjelinjojen sulkemisen lopettamiseen, jopa lyhyenkin rahoituskeskeytyksen vaikutus saattaa olla tuhoisa ja maksaa ihmishenkiä, National Council of Nonprofitsin toimitusjohtaja Diane Yentel kommentoi BBC:n mukaan.

Demokraattipuolueen näkökulmasta Trump päätöksellään pyrkii ohittamaan kongressin liittovaltion rahankäytön osalta.

Lue myös: 

Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"

Trump: Poistan asevoimista "transsukupuolisen ideologian"

Trumpin YhdysvallatYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Lisää aiheesta:

Huhuille tyrmäys – rajusti kritisoitu Kristi Noem jatkaa ministerinäSuomalaisprofessori: Trumpin linja alkanut herättää epäilyjä jo omassakin puolueessaAsiantuntija: Trump saattaa pyrkiä kaaokseen ja vaalien perumiseen – kolme asiaa voi estää senTrump lähettää "rajatsaarinsa" Minnesotaan: "Ei rauhoita tilannetta"Kommentti: Yhdysvaltojen viranomaiset ovat valinneet vaarallisen tienTrump: "Meidän ei pitäisi edes järjestää vaaleja, koska olen saanut niin paljon aikaan"

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:00
    Teboil

    USU: Toistakymmentä Teboil-yrittäjää siirtynyt SEOlle – "Osa odottaa jotain tapahtuvaksi"

  • 00:01
    Työ

    Hypo: Talous kääntyy tänä vuonna pieneen kasvuun

  • Eilen23:37
    Ukrainan sota

    Trump: Putin luvannut olla pommittamatta Ukrainaa viikon ajan

  • Eilen21:25
    Iran

    MTV Brysselissä: EU paheksuu Irania, Iran paheksuu EU:n paheksuntaa

  • Eilen16:42
    Minneapolis

    Trumpin rajaturvallisuusjohtaja jyrähtää Minneapolisin tapahtumista