Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toto Wolff jakaa Valtteri Bottakselle kunniaa: ”Jos Charles olisi tullut ohi…”

Valtteri Bottas ja Lewis Hamilton ajoivat yllättävään kaksoisvoittoon Venäjän Sotshissa.
Valtteri Bottas ja Lewis Hamilton ajoivat yllättävään kaksoisvoittoon Venäjän Sotshissa./All Over Press
Julkaistu 02.10.2019 06:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff jakaa Lewis Hamiltonin voitosta kunniaa myös Valtteri Bottakselle, joka teki ison urotyön Ferrarin Charles Leclercin pidättelemisessä Venäjän Sotshissa ajetussa F1-kisassa.

LUE MYÖS: Ex-tallipomo ihmettelee: Valtteri Bottas on Ferrarin päätähtäimessä – jätettiinkö suomalainen rauhaan punaisten helmasynnin takia?

Mercedes valtasi yllättävän kaksoisvoiton, kun vahvasti esiintyneen Ferrarin päivä musteni täydellisesti.

Kärkipaikka pitäneen Sebastian Vettelin keskeytys aiheutti virtuaalisen turva-autotilanteen, jonka aikana Mercedes-kuskit pääsivät livahtamaan varikolle ja nousemaan Leclercin edelle.

Nuori monacolaiskuski jahtasi ahnaasti Valtteri Bottasta, muttei päässyt edes yrittämään ohitusta kakkossijasta. Tästä Toto Wolff on kiitollinen suomalaiskuskille.

– Tämä oli jo toinen kerta, kun Valtteri on tehnyt tämän täällä. Ensin Sebastianin kanssa (vuoden 2017 voitossa), ja nyt hän oli iso osa voittoamme, Wolff kommentoi brittilehti Expressin mukaan.

– Jos Charles olisi päässyt ohi, voittomme olisi ollut uhattuna.


– Tämän takia rakastamme kilpa-autoilua: voit voittaa silloinkin, kun sinulla ei ole nopein paketti, Wolff jatkaa.

Mercedes oli Ferrarin kolmen peräkkäisen voiton jälkeen isketty pahaan rakoon, vaikka MM-pistetilanne oli jo turvallisen oloinen alkukauden jättimenestyksen takia. Venäjän voitto tuntui ratkaisevalta käänteeltä koko sarjalle.

– Sitä alkaa epäillä, kun tietää, missä heikkoutemme ovat. Sitten laskee vähän toivonsa turva-autoon, ja yhtäkkiä se toteutuu.

– Meillä on iso työ edessämme, ja meidän täytyy hoitaa aika-ajovauhti ja renkaamme kuntoon, jotta voisimme olla nopeampia kisoissa, Wolff linjaa.

Lisää aiheesta:

Ranskan GP:n topit ja flopit: Valtteri Bottaksen raju purkaus oli osoitus poikkeuksellisesta tilanteestaF1-lehdistökatsaus: Lewis Hamilton paljasti todelliset tunteensa Valtteri Bottaksen tähtihetkestä We Are the Championsin soidessaEx-tallipomo ihmettelee: Valtteri Bottas on Ferrarin päätähtäimessä – jätettiinkö suomalainen rauhaan punaisten helmasynnin takia?Ferrari sukelsi rumasti Venäjän F1-kisassa – eikä italialaistalli kierrellyt totuuksia: ”Sattuu, tämä on virheiden tulos”F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas nolasi tarkoituksella tallimääräyksen tehneen Mercedeksen – Ferrarin toisenlaiselle ratkaisulle ylistystäF1-lehdistökatsaus: Bottaksen masentava lempinimi kuvaa suomalaisten tilannetta
F1Valtteri BottasMercedesToto WolffLewis HamiltonVenäjän GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • to17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • to10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia