HIFK:n Tony Salmelainen on palkittu jääkiekon SM-liigan runkosarjan parhaana pelaajana 2005-2006. Salmelainen sai Lasse Oksanen -palkinnon torstaina liigan järjestämän playoffs-tiedotustilaisuuden yhteydessä. Runkosarjan 56 ottelussa tehot 27+28=55 kerännyt Salmelainen palkittiin tilaisuudessa myös maalipörssin ja pistepörssin voittajana.
Toimittajien äänestyksessä vikkelä laitahyökkääjä keräsi 52 ykkössijaa arvoltaan kolme pistettä kukin ja yhteensä 178 pistettä. Kärppien Niklas Bäckströmin saalis oli 88 pistettä ja 11 ykkössijaa ja kolmanneksi sijoittuneen Ässien Marko Kivenmäen saldo oli 51 pistettä ja kahdeksan ykkössijaa.
- Joukkueena lähdetään aina voittamaan. Ei se (runkosarja) kai kauhean huonosti mennyt, kun tultiin runkosarjassa toiseksi. Kärpät vei ykköspaikan nenän edestä, Salmelainen tuumi.
- Ei minulla ollut mitään henkilökohtaisia tavoitteita, Salmelainen selvitti salamavalojen roiskeessa palkintokokoelma edessään.
Uransa SM-liigassa HIFK:ssa kaudella 2000-01 aloittaneen Salmelaisen aikaisempi yhden kauden maaliennätys oli 10 maalia, jotka hän viimeisteli Ilveksen paidassa kaudella 2001-02. Samaisella sesongilla Salmelainen kokosi 10+9=19 tehopistettä.
HIFK-hyökkääjä kiitteli hyvin sujuneesta kaudestaan joukkueen valmentaja Doug Sheddeniä.
- Doug on todella hyvä ymmärtämään pelaajia. Hän on hyvä psyykkaamaan ja osaa antaa positiivista ja negatiivista palautetta oikeassa paikassa, Salmelainen kehui MTV3:n haastattelussa.
Kuluvaa kautta edeltäneet kolme vuotta Salmelainen pelasi Pohjois-Amerikassa. Hän edusti NHL-seura Edmonton Oilersia 10 ottelussa, isoin osa ajasta kului AHL-liigassa Hamiltonissa, Torontossa ja Edmontonissa. Nykyisillä tiukoilla tuomarilinjauksilla voisi ennakoida, että Salmelaisen rakettimainen luistelu siivittäisi hänet suurmenestykseen NHL:ssä.
- NHL on (osaltani) arvailua. Ja se on niin pienestäkin kiinni. Kun joukkue menestyy, niin yksilötkin voivat menestyä. Katsotaan nyt miten sen NHL:n kanssa tapahtuu - se jää nähtäväksi, Salmelainen pohti.
Palkinnot SM-liigan runkosarjassa 2005-2006:
Pohjolan Ottelun vakuuttaja:
1. Marko Kivenmäki Ässät 20 valintaa
2. Sinuhe Wallinheimo JYP 12 valintaa
3. Steve Kariya Blues 11 valintaa
Veikkauksen vedonlyönnin Kultaisen kypärän voittaja:
1. Marko Kivenmäki Ässät 55 peliä (pistepörssin 2.)
2. Ville Viitaluoma SaiPa 55 peliä (pistepörssin 6.)
3. Tomas Kurka KalPa 49 peliä
Ilta-Sanomien tähtipelaaja:
1. Sinuhe Wallinheimo JYP 49 tähteä
2. Tony Salmelainen HIFK 45 tähteä
3. Juuso Riksman Ässät 44 tähteä
Kiekkolehden Hopealuistin:
1. Kärpät +27
2. HPK +22
3. HIFK +20
Keinonen–palkinto (tehopelaaja):
1. Lasse Kukkonen Kärpät +30
2. Janne Hauhtonen HIFK +27
3. Tony Salmelainen HIFK +26
Aarne Honkavaara –palkinto (paras maalintekijä):
1. Tony Salmelainen HIFK 27 maalia
2. Kristian Kuusela Ässät 26 maalia
3. Jukka Voutilainen HPK 24 maalia
Veli-Pekka Ketola –palkinto (pistepörssin voittaja):
1. Tony Salmelainen HIFK 27+28=55 pistettä
2. Marko Kivenmäki Ässät 19+34=53 pistettä
3. Steve Kariya Blues 22+27=49 pistettä
Paras pelaaja, Lasse Oksanen -palkinto (median valinta):
1. Tony Salmelainen, HIFK, 178 ääntä
2. Niklas Bäckström, Kärpät, 88
3. Marko Kivenmäki, Ässät, 51.
(MTV3-STT)