Tiramisu-kääretorttu
Ihana tiramisu-kääretorttu syntyy kesäisillä marjoilla ja tiramisutäytteellä.
Alkukesästä tiramisu-kääretorttuun sopivat mansikat, sen jälkeen mustikat ja vadelmat, loppukesästä herukat, puolukat ja karpalot. Jos pidät suklaasta, tortun voi kuorruttaa sulatetulla suklaalla. Jos taas haluat käyttää torttua täytekakun tilalla, kuorruta kääretorttu kermavaahtopursotuksella sekä koristele tuorein marjoin ja yrtein.
10-12:lle
Pohja:
4 munaa
1½ dl tummaa sokeria
1½ dl Myllyn Paras Ruisjauhoja
½ dl kaakaojauhetta
1 tl leivinjauhetta
Täyte:
2 dl mansikka- tai vadelmasurvosta
1 tlk Tiramisu-rahkaa tai mascarpone-juustoa (+vahvaa kahvia)
1 dl vaahtoutuvaa kermaa
100g tummaa suklaata rouheena
Kostutus:
1½ dl vahvaa kahvia
Koristelu:
2 dl vaahtoutuvaa kermaa
1 tlk sitruunarahkaa (200g)
sitruunamelissanlehtiä
vadelmia
Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita jauhot, kaakaojauhe ja leivinjauhe keskenään, lisää muna-sokerivaahtoon kevyesti sekoittaen. Kaada taikina voidellun leivinpaperin päälle pellille ja paista 200 asteessa uunin keskitasolla 7–10 min. Kumoa kypsä torttupohja toiselle leivinpaperille, jolle on ripoteltu hieman sokeria. Anna jäähtyä.
Vatkaa kerma vaahdoksi, sekoita siihen rahka tai maustettu tuorejuusto sekä suklaarouhe. Raasta tai rouhi suklaa kylmänä.
Kostuta torttulevy vahvalla kahvilla. Levitä päälle marjasose ja tiramisu-suklaavaahto. Rullaa tiukasti kääretortuksi ja jätä saumakohta alaspäin. Koristelua varten vatkaa kerma vaahdoksi ja lisää joukkoon rahka. Koristele kääretorttu tai viipaleet rahkaseoksella, tuoreilla marjoilla ja sitruunamelissalla.
VINKKI: Halutessasi kuorruta torttu suklaalla (sulata suklaa tilkassa kermaa) ja koristele suklaalastuin.
Resepti: Arja Savela, Myllyn Paras Oy
Uusimmat
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
Lataa lisää