Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Timo Koivusalo uudesta Risto Räppääjä -elokuvastaan: Otan paineita positiivisessa mielessä

Jo kuudes Risto Räppääjä -elokuva tulee ensi-iltaan 19.2.2016. Elokuvat pohjautuvat Sinikka ja Tiina Nopolan kirjoihin. Kolmatta kertaa elokuvan ohjaa Timo Koivusalo.
Jo kuudes Risto Räppääjä -elokuva tulee ensi-iltaan 19.2.2016. Elokuvat pohjautuvat Sinikka ja Tiina Nopolan kirjoihin. Kolmatta kertaa elokuvan ohjaa Timo Koivusalo.
Julkaistu 12.02.2016 13:38
Toimittajan kuva

Tanja Huutonen

tanja.huutonen@mtv.fi

Kotimainen kestosuosikki Risto Räppääjä on tulossa jälleen ensi-iltaan. Kyse on jo kuudennesta elokuvaversiosta. Tekijöillä on kihelmöivä tunnelma ja suuret odotukset.

Risto Räppääjä -elokuvissa ovat aiemmin esiintyneet viileä Venla, liukas Lennart ja Sevillan Saituri. Tällä kertaa ei etsitä Ristolle isähahmoa, vaan ihmetellään arvokkaan arkeologisen sormuksen löytymistä ja katoamista. Risto haluaa olla kuin Indiana Jones, ja Nelli kasvaa nuudelitukastaan ulos, kreppaa tukan, rokkaa ja vähän jo aikuistuukin.

0:59Uusi Risto Räppääjä tulossa elokuviin - tekijöillä jännitystä ilmassa

Viime vuonna Risto Räppääjä oli Suomen kolmanneksi katsotuin kotimainen elokuva. Kovaankin kritiikkiin tottunut ohjaaja Timo Koivusalo ei kuitenkaan ota paineita.

– Kihelmöivä tunnelma ja hykerryttävä olo. Otan paineita positiivisessa mielessä, sillä yleisö on olemassa, kunhan vain tavoitamme heidät.

Nelli ja Ristokin kasvavat

– Nopolat ovat ottaneet hienosti huomioon myös päähenkilöiden kasvamisen ja kehittymisen. Nellikin alkaa vähän kapinoida ja haaveilee pop-tähteydestä. Hahmot voivat kasvaa tässä matkan varrella. Tämähän on minun kolmas Räppääjä-ohjaus, Koivusalo kertoo MTV:n haastattelussa.

Risto Räppääjä ja Nelli Nuudelipää eivät ole ikuisesti 10-vuotiaita.

– Harry Potterissahan hahmot kasvoivat elokuvien myötä. Sehän olisi ihan viehättävä ajatus, mutta kuitenkin niin, että elokuvassa säilyisi koko perheen leima, Koivusalo pohtii.

1:32Risto Räppääjä ja yöhaukka -elokuvan trailer

Kuvauksissa ei satanut räntää, mutta välillä oli todella kylmä. Heti, kun kamerat sammuivat, näyttelijät laittoivat talvitakit päälle. 

– Naantalissa on kiva kuvata. Vanhat talot tuovat epookkimaista tunnelmaa ja paikan nostalgisuus on kuin yksi iso virtuaalilavaste.

Vastaanotto jännittää

Risto Räppääjä ja yöhaukka -kirja ja elokuva poikkeavat kuitenkin toisistaan. Koivusalo kertoo, että elokuvan käsikirjoitus tehtiin jopa ennen kirjaa. Tarinaa kehiteltiin kuvan ehdoilla.

– Emme muista. Oliko se niin? Tai ne tehtiin rinnakkain, naureskelevat Sinikka ja Tiina Nopola, Räppääjien käsikirjoittajat.

Kirjoja ja näytelmiä on tulossa lisää, mutta seitsemännestä elokuvasta ei ole vielä varmuutta.

– Aika näyttää. Seuraavasta ei ole vielä sovittu.

1:36Uuden Risto Räppääjä -elokuvan tähdet innoissaan ensi-illasta

Käsikirjoittajat jännittävät vastaanottoa ja kritiikkejä, mutta eivät itse elokuvaa. Sitä on katsottu jo leikkausvaiheessa.

Nyt elokuviin tulevassa Räppääjässä on samat pääosien näyttelijät kuin kahdessa edellisessä. Esimerkiski Rauha Räppääjän roolissa nähdään Minttu Mustakallio.

– Näin elokuvan nyt ensi kertaa. Jännä oli, sanoo Mustakallio.

Mustakallion alkuvuosi on ollut todella kiireinen. Hän tekee pitkää tv-sarjaa Ylelle, esiintyy Kansallisteaterissa ja improvisoi Ville Virtasen kanssa. Loma kuitenkin jo häämöttää. Klikkaa mua - sarjan uusinnoista tulee yhä palautetta.

– Ihmiset tulevat jatkuvasti kadulla kiskomaan hihasta, sillä Klikkaa mua pyörii taas uusintana MTV:llä. Mielestäni kaksi kautta sitä sarjaa oli hyvä, en voisi lopun elämää olla Klikkiksen Ella.

Risto-Rappaaja-ja-yohaukka2

Elokuvan päätähdet eli Sanni Paatso ja Samuel Shipway ovat kolmannesta elokuvastaan innoissaan.

– Liukas Lennart oli hauska, Sevillan saituri jännä ja tämä on mikstuura molempia, Samuel sanoo.

– Risto ei enää pysy vauhdissa mukana. Lopulta Nelli kuitenkin tajuaa, että Risto on paras kaveri, Sanni kertoo.

Vuosi sitten Samuel Shipway kertoi unelmaroolikseen James Bondin. Tämä unelma on edelleen olemassa.

– Joo, unelmarooli ei ole muuttunut ollenkaan. Ehkä pikkuisen on tullut realismia ja en välttämättä mene Hollywoodiin näyttelijälahjoillani, mutta kyllä tätä olisi unelma tehdä ihan ammatikseen, nuorimies sanoo.

Lisää aiheesta:

Karppi-sarjan ohjaaja Rike Jokela teki kesällä elokuvan, joka on kaukana hittisarjasta – kuvaukset jouduttiin keskeyttämään helteen vuoksiAki Kaurismäki ei myy elokuviaan "vastenmielisiin diktatuureihin" – uusin menestys Kuolleet lehdet on Jussi Vatasen ja Alma Pöystin unelmien täyttymys Risto Räppääjä -elokuvasarja jatkuu yhdeksännellä osalla – MTV kävi tutustamassa kuvauksiin: ”Täällä saadaan hupsutella”Sorjonen-tähti Ville Virtanen pohtii kansainvälisen uran mahdollisuutta: "En sano ei, jos joku sinne väkisin vie"Heinähatun ja Vilttitossun paluu – lastenelokuva pesee nyt suosiossa kaikki: "Tehdään yhtä tosissaan kuin Cannesiin pyrkivää leffaa"Yhdysvaltoihin tähyilevä suomalaisohjaaja palaa Cannesin glamourin keskeltä Juice-elokuvan pariin
KulttuuriElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • pe23:05
    Arkkitehtuuri

    Frank Gehry on kuollut

  • 30.11.20:04
    Ruotsi

    Historian vainoama Gävlen olkipukki juhli adventtisunnuntaita

  • 30.11.16:02
    Berliini

    Bileet vaarassa päättyä: Berliinissä klubit taistelevat henkiinjäämisestä

  • 28.11.12:22
    Donald Trump

    MTV tapasi Trumpin luottobändi Village Peoplen nokkamiehen: "Musiikkiamme ei pidä ottaa poliittisena kannanottona"

  • 27.11.20:44
    Sydänterveys

    Sinikka Sokka ei tunnistanut sydänoireitaan – "Menkää aina jatkotutkimuksiin"