Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nordean tilejä ja rahoja katosi – pankki kertoi syyn ja pahoitteli vuolaasti viime aikojen häiriöitä

1:47Nordea kertoo, että sen verkkopankin viimeviikkoiset ongelmat ovat helpottaneetKatso uutisraportti: Ongelmat verkkopankin kirjautumisessa ovat kiusanneet Nordean asiakkaita aiemminkin.
Julkaistu 06.10.2024 09:44(Päivitetty 06.10.2024 13:44)

MTV UUTISET – STT

Nordean verkko- ja mobiilipalveluissa on esiintynyt jälleen ongelmia. Useat asiakkaat kertovat Nordean Facebook-sivulla tilitietojensa tai tilin saldon kadonneen.

Puolen päivän jälkeen Nordea kertoi sähköpostitse, että pankkipalveluissa ollut vikatilanne on korjattu.

Nordean Suomen henkilöasiakasliiketoiminnasta vastaavan johtajan Jani Elorannan mukaan pankin järjestelmissä tehtiin viime yönä teknisiä muutostöitä viime aikoina esiintyneiden palvelunestohyökkäysten vuoksi.

Tehty muutos aiheutti sen, että tilitiedot olivat osalla asiakkaista poissa käytöstä jonkin aikaa sunnuntaina aamulla.

Lue myös: Jälleen uusi hyökkäys Nordeaan – katso, miten on syytä toimia

Nordean pankkipalveluissa on ollut häiriöitä useasti viime viikkoina.

– Asiakkaamme ovat tottuneet siihen, että he pystyvät hoitamaan pankkiasioitaan digitaalisissa kanavissamme ympäri vuorokauden. Tämä ei viime viikkoina valitettavasti ole toteutunut. Pahoittelemme tätä syvästi asiakkaillemme, pankki kirjoitti nettisivuillaan.

Nordea tiedotti lauantaina, että palvelunestohyökkäyksen takia osa sen palveluista voi toimia hetkittäin hitaasti tai olla ajoittain pois käytöstä.

Nordean ongelmista kertoi aiemmin tänään Yle.

Lue myös: Nordea verkkopankin häiriöistä: "Hyökkäyksiä tulee ympäri maailmaa"

Juttua ja otsikkoa päivitetty 6.10. kello 12.50: Nordea kertoo, että vikatilanne on korjattu.

Lisää aiheesta:

Nordean palveluissa ollut jälleen häiriöitäNordealla oli jälleen tekninen häiriöNordean vakava häiriö ohi – "Päivitys ei mennyt suunnitelmien mukaan"Nordealla oli jälleen ongelmia – palvelunestohyökkäysNordean häiriöstä lisätietoa – "Olemme pahoillamme"Nordean pankkipalveluissa häiriö yön aikana – asiakkaiden tilit vaikuttivat kadonneen
NordeaPankitPankitKyberturvallisuusVerkkorikollisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nordea
  • 23.8.07:59
    Talous

    Nordea-pomo isoimmasta erosta Suomen ja muiden Pohjoismaiden välillä: "Lopetetaan itsemme mollaaminen"

  • 30.6.05:21
    Pankit

    Nordean verkko- ja mobiilipalveluiden häiriö on ohi

  • 29.6.23:23
    Pankit

    Nordean verkkopalvelut jälleen toiminnassa

  • 23.6.16:43
    Iran

    Miten öljyn hinnalle käy, jos Hormuzinsalmi suljetaan? – "Iran ei halua lähteä kokeilemaan"

  • 12.6.00:01
    Kesäloma

    Näin paljon suomalaiset käyttävät rahaa kesälomalla