Tietoturvahaavoittuvuus koskee satoja miljoonia laitteita
Torstaina paljastunut uusi tietoturvauhka on poistumassa ohjelmisto- ja laitetoimittajien uusien päivitysten myötä, kertoo Elisan turvallisuusjohtaja Jaakko Wallenius.
Haavoittuvuus löytyy muun muassa päivittämättömistä Linux- ja Mac-tietokoneista. Vakavin uhka kohdistuu kuitenkin verkossa oleviin palvelimiin.
Walleniuksen mukaan Bash-komentotulkin Shellshock-haavoittuvuus koskee satoja miljoonia laitteita. Elisassa palvelimia ryhdyttiin päivittämään heti.
-Pyrimme olemaan tässä kilpajuoksussa edellä, Wallenius sanoi perjantaina.
Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan haavoittuvuuden hyväksikäyttöä on jo havaittu. Keskus suosittelee järjestelmien ja palvelimien välitöntä päivittämistä.
Myös Wallenius muistuttaa, että ohjelmistojen pitäminen ajan tasalla on ensimmäinen askel tietoturvaan.
Uusimmat
-
14:04
Olympiamitalisti kärvisteli tuskissaan – apu petti pahemman kerran: "Minuutit tuntuivat tunneilta"
-
13:59
Ratatyöt hidastavat juhannuksen paluuliikennettä – junia korvataan linja-autoilla
-
13:54
Hellevinkki tien päälle: Nopeuta auton viilenemistä suuntaamalla ilmastoinnin suuttimet näin
-
13:39
MTV seuraa juhannuksen viettoa: Viisi ihmistä hukkunut, paluuliikennepäivänä kesän lämpöennätys vaarassa
-
13:21
Kuninkaallisetkin kiusaantuvat joskus – nämä prinssi Williamin nolot hetket muistetaan vieläkin
-
13:18
Oslon joukkoampumisesta epäilty mies ollut yhteydessä tunnettuun ääri-islamistiin
-
13:02
Ei ollut Suomen maajoukkuelegenda – tässä on FC Lahden uusi päävalmentaja
-
12:58
Supernäppärä vinkki grillin puhdistamiseen – "Tänä kesänä kannattaa toimia viime kesää fiksummin"
-
12:50
Zelenskyi: Ukraina valtaa takaisin kaikki tilapäisesti vallatut kaupungit – MTV seuraa sotaa
-
12:42
Zelenskyi avoimena videopuheessaan sodan raskaasta taakasta – "Meillä ei ole aavistustakaan, kuinka kauan se kestää"
-
12:33
Netflixin ruokasarjan juontaja tapasi Sanna Marinin ja oivalsi jotain suomalaisten onnellisuudesta: "Emme ole aina hyväntuulisia"
-
12:03
David Hasselhoff jakoi hulvattoman lomapäivityksen – sai seuraajat mukaan vitsailuunsa
-
11:58
Piinaako helle? Oregonin eläintarhan saukot nauttivat tästä perin tehokkaasta viilennyskikasta
-
11:54
Kalle Rovanperä pääsi pälkähästä: "Kyllä vähän jännitti lähtöviivalla"
-
11:49
G7-maat kieltävät kullan tuonnin Venäjältä – päätös iskee oligarkkeja vastaan
-
11:43
Kaisa Mäkäräinen paljasti upean ampumahiihtouutisen – "Ilokseni voin kertoa"
-
11:42
Sofia Belórf valittiin lapsena malliksi mainokseen ja siitä alkoi ilkeä nimittely – näin kävi, kun hän kohtasi vuosien jälkeen koulukiusaajansa
-
11:40
Venäjä myöntää hyllyttäneensä Ukrainan sodan kärkikenraaleja – Telegraph: Sotaa johtaneelle Dvornikoville kenkää
-
11:25
Hyundai-pomo vaatii talliltaan toimia: "Päivä oli painajainen"
-
11:21
Rattijuopumuksia ja huumausaineiden käyttörikoksia – Näin sujui Lounais-Suomen poliisin juhannuspäivä
-
Lataa lisää