Tiesitkö: Näin paljon stressi vaikuttaa ikääntymiseesi
Stressi kuormittaa kehoa enemmän kuin arvaatkaan, sillä se saa myös ikääntymisen vaikutukset näkymään aikaisemmin. Plos One -sivustolla julkaistun tutkimuksen mukaan rypyt ilmestyvät kasvoillesi sitä nopeammin, mitä enemmän stressaat.
Brighamin ja Massachusettsin naistensairaalan tutkijoiden tekemän kyselytutkimuksen mukaan stressistä kärsivät ihmiset ikääntyvät nopeammin. Ihmisillä, jotka saavat voimakkaan reaktion esimerkiksi ahtaiden tilojen tai korkeiden paikkojen vuoksi, on lyhyemmät telomeerit kuin muilla. Telomeeri on soluilla esiintyvä DNA-jakso kromosomien päässä.
Tutkijoiden mukaan ero hitaammin ikääntyviin on noin kuusi vuotta.
Aikaisemmissa tutkimuksissa pitkät telomeeri on yhdistetty muun muassa pienempään syöpä- ja sydänsairausriskiin.
– Hyvä uutinen on se, että tapasi käsitellä stressiä vähentää siitä johtuvaa ahdistuneisuutta, toteaa tutkimusta tehnyt David Spound Massachusettsin lääketieteellisestä yliopistosta.
Jos tiedät olevasi taipuvainen stressaamaan niin työasioiden kuin erilaisten fobioidenkin vuoksi, on ongelma hyvä tiedostaa ja opetella elämään rauhallisemmin.
(MTV3)
Uusimmat
-
21:31
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen
-
20:58
"Totaalinen munaus Kanadalta!" – tässä sählää NHL:n miljoonatähti ja Tanska kiittää
-
20:58
Kesäkodit kaupunkimaisemissa – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti
-
20:40
Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja Ilkka Suominen on kuollut
-
20:31
Kari Jalonen kävi kulisseissa kovan tuomarikeskustelun – nyt tapahtui ruman taklauksen jälkeen toisin: "Seuraavana päivänä he myönsivät virheen"
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
19:58
Tähän kunta-alan neuvottelut kaatuivat tänään: "Varmaankin Suomen työmarkkinahistorian vaikeimpia riitoja"
-
19:56
"Me ollaan hirveän lähellä Venäjää" – näin sota huomioidaan lappeenrantalaisessa koulussa, jossa kolmasosa oppilaista on venäläistaustaisia
-
19:53
Venäjän iskussa sotilastukikohtaan viime viikolla kuoli lähes 90 ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
19:42
Poliisin etsintätehtävä Parkanossa päättyi – lapsi löytyi menehtyneenä vesistöstä
-
19:40
Myös kahvilaketju Starbucks vetäytyy Venäjältä
-
19:21
"Käsittämätön tuomio" MM-kisoissa – kaiken keskellä hääräsi Leijonia vastaan sikaillut Austin Watson
-
19:16
Suomen surkein kuski -ohjelman kuski sai auton kyljelleen: "Tämä ei mennyt nyt hyvin"
-
19:01
Mikä on hyvän lemmikkisuhteen salaisuus? Toimi näin, jos eläin on alkanut ärsyttää: "Sen pitäisin kirkkaana mielessä"
-
18:56
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
18:47
Satakunnan Kansa: Laura Huhtasaari jättää europarlamentin
-
18:43
Tshekki nousi hengittämään Suomen niskaan – Leijonien lohkovaiheen päätöspeliin hurjat panokset
-
Lataa lisää