Microsoftin ensimmäinen Surface Book oli todella laadukas, mutta myös hintava, eikä erikoisuutensta takia välttämättä sovelltunut kaikille käyttäjille. Nyt testissä käväissyt Microsoft Surface Book 2 jatkaa samoilla linjoilla. Tehdyt parannukset ovat onnistuneita, eikä edelleenkään kyse ole budjettiluokan laitteesta. Erikoisten ratkaisujensa vuoksi laite luultavasti kolahtaa vain kohtuullisen pienelle käyttäjäryhmälle. Edeltäjänsä tavoin Surface Book 2 on kuitenkin hyvä esimerkki siitä, että Microsoftilta löytyy laiteosaamista.
Nopealla vilkaisulla Surface Book 2:n uudistukset eivät ole järin suuria, vaikka konepellin alle onkin saatu lisää tehoa. Ulkoisesti laite on uudistunut hyvin vähän, näytön kontrastia on parannettu ja kaiuttimet ovat hieman aiempaa äänekkäämmät. Uusitut näppäimistö ja kosketuslevy lainaavat tekniikkansa Microsoftin mainiosta Surface Laptopista, ja erityisesti kosketuslevyn tuntuma onkin hyvä.
Kameroita laitteessa on kaksin kappalein, niiden tarkkuuksien ollessa viisi ja kahdeksan megapikseliä. Mukana on myös infrapunakamera käyttäjän kasvojen tunnistukseen. Windows Hello -kirjautuminen naamaa kameralle näyttämällä toimii edelleen hyvin ja nopeasti. Ulkoisista liitännöistä kuulokereikä löytyy näyttöosasta, muiden reikien ollessa näppäimistöosassa. Valikoimasta löytyy kaksi perinteistä USB-A-liitäntää, muistikorttipaikka, magneeteilla kiinnittyvä latausliitäntä sekä aiemman mallin Mini DisplayPortin korvannut USB-C-liitäntä, jonka kautta onnistuu myös laitteen lataaminen.
Lataaminen USB-C:n kautta on kätevä ominaisuus, jos kotoa löytyy muita USB-C:llä ladattavia laitteita, kuten puhelin. Tällöin kaikki laitteet voivat vuorollaan käyttää samaa laturia, eikä pistorasioihin tarvitse tunkea tusinoittain erilaisia latureita ja johtoja. Läppärin lataamiseen ei tosin kannata tavallista puhelimen laturia käyttää, sillä latausaika saattaa venähtää turhan pitkäksi.
Alkuperäiselle Surface Bookille ominaiset erikoisuudet ovat edelleen tallella. Laite toimii joko läppärinä tai näyttöosan irroittamalla myös tablettina. Tablettikäyttöön 13,5-tuumainen näyttöosa on raskas ja kolho, mutta ajaa asiansa satunnaisessa käytössä. Akkuja on kaksin kappalein, yksi näyttöosassa ja yksi näppäimistöosassa.






