Testaa hauskat pikkukikat
Monenlaisiin arjen pieniin kysymyksiin löytyy tehokkaat vastaukset lähempää kuin luulisi. Oletko jo kokeillut näitä vinkkejä?
Koulujen ja työn alkaessa on mukavaa, kun kotona asiat rullaavat. Loppukesä ja alkusyksy tuovat mukanaan uusia haasteita ja samalla pyritään erotaan vanhasta ja tarpeettomasta. Kaikesta ei kuitenkaan ole luovuttava eikä pyörää keksittävä uudelleen, sillä monelle vanhalle esineelle löytyy uutta käyttöä.
Tekniikka haltuun
Viimeistään nyt kaivetaan kannettavat tietokoneet jälleen laukuista työ- ja opiskelutasoille. Laptop-kone kärsii toisinaan ylikuumenemisesta, jos sen ilmanvaihtoaukot tukkeutuvat. Tällöin laite alkaa toimia epävakaasti ja viimein järjestelmä sammuu automaattisesti.
Varsinkin sohvalla tai sängyllä huriseva kone ei aina saa riittävästi jäähdytystä. Omistatko kumisia ovenpysäyttäjiä? Aseta työkoneesi kahden pysäyttäjän varaan ja ilman kiertäminen on taattu.
Vanha tekniikka kohtaa uuden yllättävässä, mutta kätevässä niksissä. Tekniikan oheisvempaimet, kuten katoavat ja solmuuntuvat kaapelit, piuhat ja kuulokkeet nimittäin rullautuvat siististi vanhoihin ja tarpeettomiin kasettikoteloihin. Kirjoita vielä nimiketarroihin säilöttävien tarvikkeiden nimet, jotta ne tarvittaessa myös löytyvät.
Muista, muista
Koululaiset unohtelevat tavaroitaan uusiin paikkoihin: luokkiin, naulakoihin, kavereille ja leikkipuistoihin. Kirjat, sateenvarjot, välipalarasiat, kännykät ja muu omaisuus palautuu helpommin oikealle omistajalle, kun siinä lukee nimi, osoite ja puhelinnumero. Ota valkoiset tarralaput käyttöön, tulosta niille lapsesi tai omat yhteystietosi ja merkitse häviämään pyrkivä esineistö.
Pienen koululaisen tärkeät paperit ja muistutukset kiinnitetään hauskalle alustalle. Lastenhuoneen seinälle voi naulata vanhan paistoalustan, jolla lappuset pysyvät magneeteilla tallessa. Varmista vain, että alusta todella on magneettinen.
Kaunista ja kätevää
Pikkutarkka silittäjä löytää avun kauluspaidan täydelliseen sileyteen hiustuotteista. Samalla, kun viimeistelet kampauksesi käytä hiustensuoristajaa paitasi nappien väleissä. Hankalasti siliävät kohdat ovat historiaa.
Kauneusvälineistä korvakorut korvaavat tarvittaessa uupuvia korkkisen muistitaulun neuloja tai nastoja. Samalla helyt pysyvät näkyvästi tallessa. Toinen varma säilö hukkuville korvakoruille on vanhan rannekellon hihna aukkoineen.
Yhtenään komeron lattialle luisuvat vaatteet pysyvät henkareissa paksuilla kumilenkeillä. Tyylikäs valitsee värikkäitä kuminauhoja. Hyväntuoksuiseksi kaapin ja hepenet tekevät pukineiden väliin ripustetut teepussit. Jasmiini-, minttu- ja vanilja-aromiset juomapussukat täyttävät tehtävän parhaiten.
MTV3/Eira Talka/realsimple.com
Kuvat: Colourbox
Uusimmat
-
19:29
Tapparalta sopimusuutisia – taiturimainen hyökkääjä allekirjoitti kahden vuoden jatkon
-
19:15
Hannele Laurin sometili joutui hakkerin kynsiin: "Minä en kiristämiseen suostu"
-
19:06
HIFK-sensaatiotähti hölmistyi – SM-liigassa kontannut Pelicans näyttää heräämisen merkkejä
-
19:02
Yllätyskäänne oikeudessa: Murhan yrityksistä syytetty mies halusi vaihtaa avustajaa – moottoripyöräkerholla tapahtuneen ammuskelun käräjät lykkääntyvät
-
19:01
Whitney, 28, oli Zoom-palaverissa, kun ruudulle lävähti miesten välinen keskustelu – pyysi saada työskennellä naisten kanssa jatkossa: "Todella lannistavaa"
-
18:59
Suomalaiselta formulalupaukselta murheellinen tilitys – F1-unelmille raju kolaus: "En halunnut tämän loppuvan näin"
-
18:53
STM lähetti ohjauskirjeensä koronatestin edellyttämisestä Finnairille sekä kahdelle kiinalaiselle lentoyhtiölle
-
18:52
Pelottavasti loukkaantunut Waltteri Merelä pääsi vastikään irti liigakaukaloissa – jälki on ollut melkoista
-
18:42
Lionel Messi puhuu ensimmäistä kertaa MM-kisojen kohuottelun tapahtumista – tätä temppua supertähti katuu: "Ei ollut suunniteltu teko"
-
18:30
Ranskassa osoitettu jälleen mieltä eläkeiän nostamista vastaan – pelkästään Pariisissa protestoi puoli miljoonaa ihmistä
-
18:15
Ullanlinnan tapon tutkinnanjohtaja: Asuntoon piilotettu vainaja ei ehkä olisi löytynyt ilman etsintää
-
18:03
Vakuutusyhtiöltä varoitus yleistyneistä autovahingoista – "Helposti parikin tuhatta euroa"
-
18:01
Katja Ståhl ei päässyt aikanaan kohutuksi Panu-tytöksi – "Mikä siunaus"
-
17:55
Rapaa René Faselille – tilalle hypännyt IIHF-pomo yllättää sanoillaan
-
17:52
Pakistanin viikonloppuisen veneonnettomuuden uhriluku nousi – menehtyneitä jo yli 50
-
17:21
MTV Urheilun tiedot: Huuhkajat-pelaaja jättää englantilaisseuransa – uusi osoite löytymässä Belgiasta
-
17:14
Yle: Koraanin polttamista on poliisin mukaan suunniteltu mielenosoituksen yhteydessä myös Suomessa
-
17:01
Sampo Kaulasen perhe sairastui Thaimaassa – huoli Rianna-tyttären voinnista on kova: "Se särkee sydämeni"
-
16:47
Merivartiosto varoittaa: Jäillä liikkuminen ei ole turvallista etelärannikolla
-
16:46
Rakkautta ilmassa! Ensitreffit-pari Rene ja Emma paljastavat MTV Uutisten haastattelussa: "Asumme yhdessä"
-
Lataa lisää