Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes varoittaa käsityölehden neuleohjeen vaarallisuudesta.
Tukes tiedottaa Vaarallisettuotteet.fi-sivustolla Kauneimmat Käsityöt -lehdessä julkaistun neuleohjeen vaarallisuudesta.
Ohje on julkaistu lehdessä 4/25, joka on ilmestynyt 13. toukokuuta.
Tukes kertoo, että lehden malli nro 39, lapsen hihaton huppari, voi aiheuttaa valmiin neuleen käyttäjälle vaaratilanteen, koska tuotteessa on pääntien alueella kiristysnyörit, joihin lapsi voi kuristua.
Jos neulot tämän ohjeen mukaan, älä neulo hupun nyöriä.Tukes
Lisäksi setin shortseja (malli 40) koskien Tukes huomauttaa, että solmimisnyörien tulee olla alle 20 senttiä pitkät kiinnijuuttumisriskin ehkäisemiseksi.
Tukes neuvookin, että turvallisuussyistä lapsen huppariin ei saa neuloa hupun nyöriä. Asiasta pitää myös kertoa, jos antaa lehden jollekin eteenpäin.
Lue myös: Varoitus lasten polkupyöristä: Jos lapsesi ajaa jollain näistä, puutu heti tilanteeseen!
Katso myös: Millaisia ovat Tullin ja Tukesin narauttamat vaaralliset tuotteet?
3:29Kemikaalivaarallinen padel-maila ja bakteereja sisältävä saippuakuplalelu – miten tuotteiden turvallisuutta valvotaan?
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!
Lähde: Vaarallisettuotteet.fi