Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teslan keinot ovat monet: Pyytää tavarantoimittajilta alennuksia jälkikäteen – voitolliseksi vielä tämän vuoden aikana?

14:45Ensimmäiset Tesla Model 3 -sähköautot luovutettiin asiakkaille
Julkaistu 24.07.2018 11:15

Ville Järveläinen

Sähköautovalmistaja Tesla pyytää "merkittävää" summaa rahoistaan takaisin yhtiön käyttämiltä tavarantoimittajilta. Tarkoituksena on saada yhtiö voitolliseksi.

Pääkuvan video

Ensimmäiset Tesla Model 3 -sähköautot luovutettiin asiakkaille

Tesla on pyytänyt joiltakin käyttämiltään tavarantoimittajilta hyvityksiä. Tavoitteena on saada laskettua jopa vuonna 2016 toimitettujen osien hintoja jälkikäteen. Tesla katsoo, että sen asema oli alkuperäisiä hintoja neuvoteltaessa huomattavasti nykyistä heikompi.

Aiheesta ensin uutisoineen Wall Street Journalin artikkelin julkaisun jälkeen Teslan toimitusjohtaja Elon Musk otti osaa keskusteluun Twitterissä eikä kiistänyt suuren palautussumman olevan kiikarissa. Alennukset auttaisivat Teslaa saavuttamaan positiivisen tuloksen.

Teslan edustajan mukaan kyseessä ei kuitenkaan ole poikkeuksellinen toimenpide, vaan osa tavallisia hankintaneuvotteluja. Yhtiöitä, joiden kanssa alennuksista nyt väännetään kättä, on Teslan mukaan alle kymmenen. Tesla katsoo, että sen neuvotteluasema on vahvempi nyt kuin silloin, kun hinnoista aikoinaan sovittiin.

Musk on aiemmin luvannut yhtiön tekevän voittoa tämän vuoden jälkimmäisellä puoliskolla Model 3:n tuotannon kiihtyessä. Tesla saavutti tavoittelemansa tuotantotahdin, 5 000 autoa viikossa, kesäkuun lopulla, ja ensi vuonna määrä on tarkoitus tuplata.

Lisärahoitusta ja säästöjä haetaan myös muualta

Teslan Model 3:n tilaajilta etukäteen ottama 1 000 dollarin varausmaksu ei sekään riittänyt, sillä yhtiö pyysi yhdysvaltalaistilaajilta hiljattain 2 500 dollarin lisätalletusta. Maksamalla pyydetyn summan, saa oman autonsa ylemmäs tuotantojonossa.

Viime kuussa Tesla ilmoitti irtisanovansa jopa yhdeksän prosenttia työvoimastaan uudelleenjärjestelyjen vuoksi. Sähköautovalmistajan palveluksessa on reilut 30 000 työntekijää.

Lisää aiheesta:

Elon Musk osti Teslan osakkeita 10 miljoonalla – haluaa sijoittajilta kaksi miljardia"Tesla käyttää asiakkaitaan koekaniineina" – tunnetulta leuanloksuttajalta taas jäätävää tylytystäElon Musk syytti Teslan ongelmista rekkapulaa – todellinen syy voi olla firman kannalta kiusallisempiTesla-fanienkin kärsivällisyydellä on rajansa: Joka neljäs Model 3:n varannut haluaa rahansa takaisinSelvitys paljastaa päivän, jolloin Teslan rahat loppuvat – näin paljon yhtiö polttaa rahaa minuutissaTesla aikoo kiihdyttää tahtia: 500 000 autoa jo 2018
TeslaAutoteollisuusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tesla
  • 3.10.00:01
    Yritykset ja brändit

    Teslan maine suomalaisten silmissä romahti – Shein ja Temu huonomaineisimmat yhtiöt

  • 15.8.06:31
    Liikennevalvonta

    Kortti lähti kuivumaan ylinopeudesta Norjassa – Tesla-kuski syytti autoaan

  • 24.7.00:03
    Liiketulos

    Elon Muskin Teslalta suurin romahdus yli vuosikymmeneen

  • 23.7.14:14
    Elon Musk

    Muskin poliittiset liikkeet romuttivat Teslan – sähköautojen entinen tähti putosi Euroopassa

  • 12.6.19:26
    Donald Trump

    Ovatko Trumpin ja Muskin välit taas lämpenemässä? Trumpilta sopuisa lausunto