Sähköautovalmistaja Tesla oli tutkimuksessa ensimmäistä kertaa Suomen huonomaineisimpien yritysten joukossa.
Videopeliyhtiö Supercell on suomalaisten mielestä Suomen hyvämaineisin yritys. Asia ilmenee yritysten mainetta selvittäneestä kyselytutkimuksesta.
Toiseksi hyvämaineisin yritys oli tämän vuoden tutkimuksessa metsäkoneita valmistava Ponsse. Kolmantena oli elintarvikeyhtiö Fazer.
Reputation and Trust Analytics -tutkimusyhtiön kyselyyn vastasi vajaat 11 000 suomalaista touko–kesäkuussa.
Supercellin menestys pieni yllätys
Tutkimuksessa maineen mittaamiseen käytettiin viisiportaista asteikkoa. Yrityksen maineen katsottiin olevan erinomaisella tasolla, jos sen maineluku on vähintään neljä.
Sekä Supercellin, Ponssen että Fazerin maineluku oli tällä tasolla. Tutkimusyhtiön kehitysjohtaja Riku Ruokolahti kuvailee tuloksia poikkeuksellisen korkeiksi.
– Viime vuonna yli neljän mainelukuun ei yltänyt yksikään yritys Suomessa, hän kertoo tiedotteessa.
Hänen mukaansa näin korkea maineluku kertoo siitä, että yrityksen maineen kaikki osa-alueet ovat hyvällä tai erinomaisella tasolla.
