Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Terveyttä edistävä refleksi – tästä syystä raapiminen tuottaa mielihyvää

Raapiminen on refleksi, jota vatsaan voi olla vaikeaa taistella.
Raapiminen on refleksi, jota vatsaan voi olla vaikeaa taistella. Shutterstock
Julkaistu 02.03.2016 17:04
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Kun hyttynen pistää, tekisi mieli vain raapia ja raapia. Raapimisesta ja sen aikaansaamasta mielihyvästä voidaan syyttää evoluutiota.

Raapiminen on refleksi, joka on evoluution myötä kehittynyt suojaamaan ihoamme erilaisilta epäpuhtauksilta ja bakteereilta.

Raapiminen poistaa myös hyönteisten iholle jättämät myrkyt. Hyttysenpisto vapauttaa soluissamme välittäjäaine histamiinia, joka lähettää viestin selkärankaa pitkin aivoihin. Aivot taas viestittävät meitä raapimaan myrkyt ja bakteerit pois.  

Tutkimusten mukaan aivomme tietävät, milloin raapiminen on hyödyllistä ja milloin ei. Vaikka naarmujen raapiminen voi tuntua vahingolliselta, myös sille on järkeenkäypä selitys. Raapiminen poistaa nimittäin likaa tarttumasta naarmuun, jolloin se paranee huomattavasti nopeammin.  

Raapiminen on yhtä tarttuvaa kuin haukottelukin

Aina raapimiseen ei kuitenkaan löydy mitään ulkoista syytä. Aivan kuten haukottelukin, myös kutina voi olla tarttuvaa.

Asiaa on tutkittu seuraamalla luennoitsijan ja kuuntelijoiden käyttäytymistä piilokameroiden välityksellä. Itseään raapiva luennoitsija saa yleisön raapimaan itseään ilman näkyvää syytä. Myös tämä ilmiö on evoluution vaikutusta, ja sama ilmiö on todettu myös apinoilla. Kun näemme toisen ihmisen raapivan itseään, voi olla mahdollisuus, että myös meidän olisi hyödyllistä raapia itseämme.

Raapiminen ei suinkaan aina ole tuskaisaa, joskus se voi olla jopa suorastaan miellyttävää. Raapiminen hillitsee kutinaa, joka voi tuntua hetkellisenä mielihyvän tunteena.

Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan raapiminen voi aiheuttaa aktiivisuutta aivojen palkitsemiskeskuksessa, jolloin kutinaan voi jäädä niin sanotusti koukkuun. Vaikka raapiminen onkin evoluution tulosta, pitkään jatkuessaan se voi vahingoittaa ihoa. 

Lähde: BBC

Lisää aiheesta:

Kun kutittaa, on pakko raapia – mutta miksi? Tässä syyÄlä raavi! Lääkäri antaa ihoystävälliset ohjeet hyttysenpistojen aiheuttamaan kutinaanMiksi jalat kutiavat niin herkästi? Asiantuntija vastaa!Kymmenen ihmiskehon outoutta – miksi kainalohiki kuvottaa ja alamäki ottaa mahasta?Uskoitko nämä kuulemasi "faktat"? Ovat oikeasti täyttä hölynpölyäViisi syytä, miksi kyyneleet tekevät hyvää
Iho-ongelmatTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Iho-ongelmat
  • 6.9.07:34
    Ihonhoito

    Ihonhoitomoka, jota kosmetologi Maria ei koskaan tee – ethän itsekään sorru?

  • 9.7.18:50
    Kesämyytit

    Mistä johtuu ihon kutina uimisen jälkeen? Syynä voi olla järvisyyhy – tällainen se on

  • 14.6.08:35
    Sairaudet ja taudit

    Oletko sairastanut vesirokon? Aurinko voi aktivoida viruksen vyöruusuksi

  • 26.4.06:29
    Sairaudet ja taudit

    Karut oireet valtasivat koko kehon, kun Noora koukuttui kortisoniin – hoidot liki tonnin kuussa

  • 20.3.06:29
    Tutkimustulokset

    Tätä et ehkä olisi halunnut tietää: Kun saat haavan, ihosi "huutaa" äänettä