Sinilevä on yhä useamman uima- ja mökkirannan riesa. Sitä voi kuitenkin yrittää pitää kurissa kotimaisten sinileväpuomin ja suodattimen avulla. Keksinnöt tehnyt insinööritoimisto keskittyy nyt myös sinilevän ruoan, eli fosforin torjuntaan.
Sinilevähavainto omassa mökki- tai uimarannassa on yleensä suuri järkytys. Kesän riemut haalistuvat, kun sinilevän saastuttamassa vedessä ei voi uida, sitä ei voi juoda eikä käyttää edes pesu- tai löylyvetenä.
Suomen ympäristökeskuksen vanhempi tutkija Sanna Suikkanen kertoo, että yksittäisen ihmisen keinot taistella levää vastaan ovat vielä hyvin vähäiset. Sinilevän ei kuitenkaan tarvitse välttämättä lopettaa normaalia rantaelämää.
– Ympäristökeskus osallistui kesällä 2011 tutkimukseen, jossa tutkittiin kelluvan sinileväpuomin tehokkuutta esimerkiksi uimarantojen läheisyydessä. Puomi osoittautui tutkimuksissa toimivaksi. Sinilevien myrkyt voivat kuitenkin päästä suodatinkankaiden läpi, Suikkanen toteaa.




