Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanja Karpela teki asuntokaupoilla voittoa 65 000 euroa

Janne Erjola ja Tanja Karpela ostivat Espoon Saunalahdessa sijaitsevan talon kesäkuussa 2009.
Janne Erjola ja Tanja Karpela ostivat Espoon Saunalahdessa sijaitsevan talon kesäkuussa 2009.Copyright 2008 Lehtikuva
Julkaistu 04.04.2011 11:19(Päivitetty 05.04.2011 08:06)

Kansanedustaja Tanja Karpela ja Janne Erjola myivät Espoon Saunalahdessa sijaitsevan talon 655 000 eurolla.

Kovin pitkään pariskunta ei Saunalahdessa viihtynyt, sillä 200-neliöisen talon he ostivat kesäkuussa 2009 590 000 eurolla. Karpela ja Erjola laittoivat vuonna 2004 valmistuneen asunnon myyntiin tammikuussa. Kohteen myyntihinta oli 677 000 euroa. Asunto meni lopulta kaupaksi maaliskuussa 655 000 eurolla, joten voittoa asunnolla tehtiin 65 000 euroa. Koska pariskunta on asunut talossa alle kaksi vuotta, joutuvat he maksamaan myyntivoitosta veroa 28 prosenttia. Todellinen voitto on siten noin 47 000 euroa.

Keskustan kansanedustajana työskentelevä Karpela ei ole ehdolla kevään eduskuntavaaleissa. Jatkossa Karpela tulee työskentelemään yhdessä miehensä kanssa perustamassa KaEr Oy -nimisessä firmassa. Yritys keskittyy koiranruoan ja pellettien myyntiin.

(MTV3–MIKKO KORMILAINEN)

Lisää aiheesta:

Tanja Karpela nousi julkisuuteen vuonna 1991 – tältä näytti tuore Miss Suomi heti kruunajaistensa jälkeen50 vuotta täyttävä Tanja Karpela oli vuosia mediaryöpytyksessä mieskuvioidensa vuoksi – näin julkisuudesta kadonnut ex-poliitikko on muuttunut Tanja Karpela täyttää 50 vuotta – löysi unelmatyönsä luonnosta ja koirien seurasta: "Jo ihan pienenä tyttönä viihdyin aina luonnossa"Hän on Linnan juhlien kaikkien aikojen pukukuningatar! Lukijat äänestivätTanja Karpelan tyyli muuttui hurjasti – tunnistaisitko?Tanja Karpela politiikkaan paluusta: Koskaan ei pidä sanoa ei koskaan
Tanja Karpela

Tuoreimmat aiheesta

Tanja Karpela
  • 22.08.202012:00
    Miss Suomi

    Tanja Karpela nousi julkisuuteen vuonna 1991 – tältä näytti tuore Miss Suomi heti kruunajaistensa jälkeen

  • 22.08.202008:09
    Sauli Niinistö

    50 vuotta täyttävä Tanja Karpela oli vuosia mediaryöpytyksessä mieskuvioidensa vuoksi – näin julkisuudesta kadonnut ex-poliitikko on muuttunut

  • 22.08.202007:15
    TV-ohjelmat

    Tanja Karpela täyttää 50 vuotta – löysi unelmatyönsä luonnosta ja koirien seurasta: "Jo ihan pienenä tyttönä viihdyin aina luonnossa"

  • 05.12.201913:30
    Linnan juhlat

    Hän on Linnan juhlien kaikkien aikojen pukukuningatar! Lukijat äänestivät

  • 23.05.201809:31
    TV-ohjelmat

    Tanja Karpelan tyyli muuttui hurjasti – tunnistaisitko?