Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanja Karpela: Hoivasin haavoittuneita eläimiä

Tanja Karpela
Tanja Karpela
Julkaistu 01.04.2011 15:43(Päivitetty 01.04.2011 15:53)

Tanja Karpelaa harmittaa eläinrasismi.

Uraansa politiikan parissa päättävä Tanja Karpela esiintyi Animalian 50-vuotisjuhlatilaisuudessa Helsingissä perjantaina. Karpela kertoi olleensa aktiivinen eläintensuojelija jo pikkutytöstä saakka.

– Pienestä taaperosta saakka minulla on ollut tarve suojella niitä (eläimiä). Asuimme pienenä Anja Eerikäisen läheisyydessä. Hän oli esikuvani ja persoona, joka teki uraa uurtavaa työtä. Hän antoi esimerkin siitä mitä eläimille voi tehdä. En muista kuinka paljon haavoittuneita eläimiä kannoin sinne, Tanja Karpela kertoo.

Karpelan viittaama Anja Eerikäinen oli tunnettu suomalainen eläinsuojeluvalvoja. Eerikäinen piti elinvuosiensa aikana kotia löytöeläimille.

– Minua on harmittanut, että meillä Suomessakin on lajirasismia. Tietyistä eläimistä on helpompi välittää. Esimerkiksi petoeläimet ja sudet herättävät valtavaa vastarintaa. Kaikista eläimistä pitää voida huolehtia ja välittää. Toivoisin, että kaikki eläimet olisivat samalla lähtöviivalla. Yksikään eläimistä ei ole turhaan tänne luotu.

Poliitikon ura loppusuoralla

Karpelan ura kansanedustajana on päättymässä. Hän kertoi keskittyvänsä tunnollisesti töihinsä aina kauden päättymiseen saakka.

– 12 vuotta on nyt poliitikon uraa takana. Tietenkin se on elämänmuutos, kun kausi päättyy. Enkä pientä haikeuttakin on ilmassa, mutta pääsääntöisesti sellaista innostusta.

– Katsotaan nyt sitten mitä kesä tuo tullessaan. Tuntuu, että kevättäkään ei vielä näy. Lunta on tulossa ja pakkastakin luvassa.

Timmissä kunnossa

Kokoustiloissa istuminen ja välipalojen napostelu on lihottanut monet kansanedustajat, mutta Karpelalla ei ole sitä tapahtunut. Hän itse kuitenkin väittää olevansa ulkoisesti muuttunut.

– Kyllä minullakin sitä on. Politiikkaan kuuluu paljon kokouksia. Ainakin kahvi on tullut tutuksi kokousten aikana.

(MTV3–JARI KUPIAINEN)

Lisää aiheesta:

Tanja Karpela nousi julkisuuteen vuonna 1991 – tältä näytti tuore Miss Suomi heti kruunajaistensa jälkeen50 vuotta täyttävä Tanja Karpela oli vuosia mediaryöpytyksessä mieskuvioidensa vuoksi – näin julkisuudesta kadonnut ex-poliitikko on muuttunut Tanja Karpela täyttää 50 vuotta – löysi unelmatyönsä luonnosta ja koirien seurasta: "Jo ihan pienenä tyttönä viihdyin aina luonnossa"Hän on Linnan juhlien kaikkien aikojen pukukuningatar! Lukijat äänestivätTanja Karpelan tyyli muuttui hurjasti – tunnistaisitko?Tanja Karpela politiikkaan paluusta: Koskaan ei pidä sanoa ei koskaan
Tanja Karpela

Tuoreimmat aiheesta

Tanja Karpela
  • 22.08.202012:00
    Miss Suomi

    Tanja Karpela nousi julkisuuteen vuonna 1991 – tältä näytti tuore Miss Suomi heti kruunajaistensa jälkeen

  • 22.08.202008:09
    Sauli Niinistö

    50 vuotta täyttävä Tanja Karpela oli vuosia mediaryöpytyksessä mieskuvioidensa vuoksi – näin julkisuudesta kadonnut ex-poliitikko on muuttunut

  • 22.08.202007:15
    TV-ohjelmat

    Tanja Karpela täyttää 50 vuotta – löysi unelmatyönsä luonnosta ja koirien seurasta: "Jo ihan pienenä tyttönä viihdyin aina luonnossa"

  • 05.12.201913:30
    Linnan juhlat

    Hän on Linnan juhlien kaikkien aikojen pukukuningatar! Lukijat äänestivät

  • 23.05.201809:31
    TV-ohjelmat

    Tanja Karpelan tyyli muuttui hurjasti – tunnistaisitko?