Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Tämä rupeaa menemään hyvin vaaralliseksi", sanoi lääkäri Touko Aallolle, kun tilanne oli kaikkein pahin – vihreiden ex-puheenjohtaja puhuu synkistä hetkistään MTV:n uudessa Studio-ohjelmassa

Touko Aalto Studio-ohjelman vieraana
Touko Aalto Studio-ohjelman vieraana
Julkaistu 12.02.2019 07:16
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Vihreiden kansanedustaja Touko Aalto avautui MTV3:n Studio-ohjelmassa rankasta syksystään ja siitä, kuinka lääkäri ja psykiatri näkivät miehen voinnissa välittömiä vaaran merkkejä. 

Touko Aalto muistaa kirkkaasti päivän, kun hän asteli uupuneena työterveyslääkäriin viime syksynä. Mies kertoo saaneensa hyvin yksiselitteisen näkemyksen voinnistaan niin lääkäriltä kuin psykiatriltakin.

– Molemmat oli erittäin vakavina tän asian äärellä: "Ei enää päivääkään töitä, samantien sairasloma ja tästä ei keskustella. Nyt on se tilanne, että tämä rupeaa menemään hyvin vaaralliseksi", Aalto muistelee.

Nukkuminen oli vaikeaa, pään sisällä pyöri tivoli

Ennen hoitoon hakeutumista Aalto tiesi olleensa pahasti vajaatehoilla. Stressi kasvoi, paineet lisääntyivät ja nukkumista vaikeutti todellinen "päänsisäinen tivoli".

– Kaikki ne päivän aikana tapahtuneet keskustelut tuli uudestaan ja uudestaan päähän. Mietti että seuraavana päivänä on TV-lähetys, tentti, eduskunnan kyselytunti. Yritin miettiä, miten sanoa asiat mahdollisimman hyvin, miten edustaa joukkuetta mahdollisimman hyvin, että joukkueen jäsenet ovat tyytyväisiä ja voi ylpeydellä edustaa omiaan.

Myrskystä huolimatta mies pystyi pitämään hymyn huulilla

Se, että Aalto pystyi keskellä todellista myrskyä antamaan itsestään TV-lähetyksissä vakuuttavan ja iloisen kuvan, saa hänet itsensäkin mietteliääksi. Miten mies sai vedettyä kaiken jälkeen hymyn kasvoilleen?

– Ehkä ne oli ne pienet hetket, mitkä löytyivät. Mä oon perusluonteeltani hirveän iloinen ja heittäytyvä persoona, joka nauraa paljon. Mulle tuo työ on elämän lanka ja ilma mitä elän ja hengitän. Ne teemat, mitä joukkue edustaa, niiden puolesta pienetkin onnistumiset sai hymyn huulille, Aalto kertoo.

Katso Nina Rahkolan ja Kirsi Alm-Siiran isännöimä Studio-ohjelma ja Touko Aallon haastattelu kokonaisuudessaan MTV3-kanavalta tiistaina klo 21. 

Lisää aiheesta:

Juuri eläköitynyt Keijo Leppänen yllättyi Huomenta Suomessa: "Ei, Teresa, ei"Anna Perho kertoo, milloin hänen on ollut vaikeaa sietää itseään: "Pitää mielestäni ihmisen järjissään"Laulaja Kyösti Mäkimattila kertoo korona-ahdingostaan: "Joutuu keskittymään siihen, miksi nousta sängystä aamulla"Pippa Laukka jätti alkoholin pois kiireisen vuoden myötä: "Tämän ikäisenä kestää toipua"Työt kaatoivat yhden parisuhteen, mutta samaa virhettä Antti Rinne ei enää halua tehdä: "Sohvalla me Hetan kanssa kyhnytämme toisiamme"Touko Aalto KSML:ssä: "Olen pelännyt, että ihmiset katsovat, että tuolla se hullu menee"
StudioTouko AaltoUupumusMasennusKotimaaVihreätEduskuntavaalit
Eduskunta

Tuoreimmat aiheesta

Studio
  • 19.07.201916:19
    Tarja Halonen

    Tarja Halonen kertoo, mitä olisi tehnyt äitinä toisin: "Kai minun olisi pitänyt olla..."

  • 28.06.201910:40
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siira värjäsi itse hiuksensa – julkaisi kuvan epäonnistuneesta lopputuloksesta: "Itse tein ja säästin"

  • 10.06.201907:45
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siira poseeraa uutisankkuri Jan Anderssonin rinnalla – jäätävä pituusero kirvoitti keskustelun: "Olet ihan sopivan kokoinen"

  • 06.05.201906:09
    Kuolema

    Mitä kehossa tapahtuu viimeisinä hetkinä? Poismeno on ohjelmoitu meihin solutasolla: "Kuolema hoitaa kehon ja keho hoitaa kuoleman"

  • 05.05.201910:50
    Syöpä

    Ex-kansanedustaja Jyrki Kasvi jäi yksin kysymysten kanssa – sai lääkäriltä tylyn diagnoosin: "Syöpä mikä syöpä"