Austinissa sijaitseva Circuit of the Americas on toiminut F1-sarjan Yhdysvaltain GP:n näyttämönä heti valmistumisestaan, vuodesta 2012 lähtien. Radan pomppuinen pinta on aiheuttanut monesti talleille ja kuljettajille päänvaivaa.
LUE MYÖS: Max Verstappen nimesi tyttöystävänsä ”parhaaksi ostoksekseen” – F1-maailma tyrmistyi: ”Idiootti”
LUE MYÖS: Kimi Räikköselle sateli onnitteluja – Jäämiehen ex-talli McLaren muisti myös suomalaista
Pomput ovat olleet Austinissa ongelma jo vuosien ajan. Ongelma paheni vuoden 2015 tulvan myötä, mutta pohjimmiltaan pomppuisuuus johtuu siitä, että rata on rakennettu savimaalle.
Sellaisellekin alustalle voi kuitenkin tehdä tasaisen asfaltin, joten loppujen lopuksi kyse on radan pinnoituksesta vastanneen urakoitsijan virheestä tai huolimattomuudesta.
Austinin rata on perinteisesti suosinut Mercedestä, mutta C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen muistuttaa, että radan pomppuisuus on sellainen muuttuja, että sen vuoksi voimasuhteita on hyvin vaikea arvioida etukäteen.
– Auto pohjaa paljon niissä töyssyissä, ja jarrutukset ovat vaikeita. Sitä kautta autojen suorituskyvyn suhde saattaa vaikeutua ja vaihtua aika paljon. Ei oikein tiedetä, mikä auto noissa kovissa pompuissa tulee toimimaan parhaiten.

