Poliisille on ilmoitettu viisi itsenäisyyspäivään liittyvää kulkuetta ja mielenosoitusta Helsingissä. Poliisi kertoo tiedotteessaan tapahtumien ajat ja reitit, mutta ne voivat vielä muuttua. Tuorein tieto on saatavilla Helsingin poliisin Twitter-tililtä.
Poliisi huolehtii tapahtumissa yleisestä järjestyksestä ja turvallisuudesta. Kokoontumislaki takaa jokaiselle kokoontumisvapauden, eli oikeuden järjestää mielenosoituksia.
Jokainen saa myös toteuttaa muita hänelle kuuluvia perusoikeuksia, kuten käyttää sananvapauttaan. Poliisi muistuttaa, ettei samalla kuitenkaan saa kohtuuttomasti rajoittaa muiden ihmisten vastaavia oikeuksia. Poliisin tehtävänä on huolehtia siitä, että tämä tasapaino säilyy.
Alla lista poliisille ilmoitetuista mielenosoituksista ja kulkueista.
Helsinki ilman natseja
• Noin kello 16–19
• Kulkue lähtee liikkeelle noin kello 17.30.
• Reitti: Narinkkatori–Arkadiankatu–Runeberginkatu–Taivallahdenaukio
Mielenilmaus itsenäisyyspäivän juhlan kunniaksi
• Noin kello 15–17.30

