Tenniksen Ranskan avointen ensimmäisellä kierroksella nähtiin poikkeuksellinen tilanne, kun ranskalaispelaaja Terence Atmane huitaisi pallolla katsojaa sunnuntain ottelussaan.
Atmane oli voittanut kaksi ensimmäistä erää Sebastian Ofneria vastaan, mutta hävinnyt kolmannen. Ollessaan pelein 4–1 tappiolla neljännessä erässä Atmanella sumeni. Ranskalainen huitaisi raivoissaan palloa, joka lensi toiseen kenttäpäätyyn ja osui katsojaa jalkaan.
Ottelu keskeytyi 15 minuutiksi, kun ottelun tuomari ja turnauksen päätuomari puivat tilannetta. Atmane sai teosta lopulta varoituksen epäurhielijamaisesta käytöksestä, mutta hylkäyskin olisi ollut perusteltu tuomio, tätä vaati Eurosportin mukaan myös Ofner.
LUE MYÖS: Suomalaispelaajalle harvinaislaatuinen romahdus – yksi uran isoimmista otteluista pilalle
Ofner voitti ottelun lopulta viidessä erässä. Ottelun jälkeen hän hämmästeli tuomaripäätöstä olla hylkäämättä vastustajaansa.
– Minusta se oli vähän yllättävää, koska jos tekee jotain tuollaista pienellä kentällä, siitä pitää saada rangaistus, Ofner sanoi mukaan.

