Vajaa neljännes vastaajista olisi valmiita tarttumaan aseeseen.
70 prosenttia suomalaisista naisista on valmiita puolustamaan Suomen rajoja ja koskemattomuutta, selviää Naisten Valmiusliiton ja E2 Tutkimuksen kyselystä.
Samasta kyselystä käy ilmi, että 61 prosenttia naisista on valmiita puolustamaan ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa.
44 prosenttia naisista on valmiita puolustamaan maata aseettomasti mahdollista aseellista hyökkäystä vastaan, kun 23 prosenttia olisi valmiita tarttumaan aseeseen.
– Naisilla on monipuolinen rooli yhteiskunnassa ja he ovat valmiita osallistumaan myös kokonaisturvallisuuden näkökulmasta yhteiskunnan puolustamiseen, E2 tutkimuksen toimitusjohtaja Karina Jutila kommentoi aihetta torstaina Huomenta Suomessa.
Myös Naisten Valmiusliiton toiminnanjohtaja Pia Lindell pitää tuloksia positiivisina.
– [Tulokset] yllätti ja kaikki oli positiivista. Että kuinka valmiita ollaan tekemään myös toisten eteen tarpeen vaatiessa "hommia" tai mitä apua sitten tarvitaankaan.
