Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suuri käännekohta: Saudi-Arabia naaraamassa nyt Valioliiga-mestarin supertähden uransa huipulta – "Euroopan parhaita pelaajia"

1:28Manchester City vei Mestarien liigan – pukukopissa kuohujuoma virtasi ja laulu raikuiBernardo Silva pääsi juhlimaan Cityn kanssa historiallista triplamestaruutta viime kauden aikana.
Julkaistu 22.06.2023 11:57
Toimittajan kuva

Joni Ahokas

joni.ahokas@mtv.fi

ahokasjoni

Manchester Cityn tähtipelaajaa Bernardo Silvaa viedään Saudi-Arabiaan. Espanjalaislehti Marca uutisoi hyökkäävän keskikenttäpelaajan olevan lähellä siirtoa maan pääsarjaan.

LUE MYÖS: Manchester Cityn biletähti juhli kosteasti mestaruutta, maajoukkuekomennus katkaisi villin putken – ”Olin krapulassa”

LUE MYÖS: Manchester City nappasi huippupelaajan kilpailijaltaan Chelsealta – jo viides lähtijä lontoolaisseuran ulosmyynnissä

Sisäpiiritoimittaja Fabrizio Romanon tietojen mukaan Silva, 28, ei ole vielä tehnyt päätöstä tulevaisuudestaan. Portugalin maajoukkuepelaaja on yhdistetty myös PSG:n ja Barcelonan riveihin.

Liverpool-legenda Jamie Carragher on huolissaan Saudi-Arabian viedessä pois Euroopasta myös parhaassa iässä olevia tähtipelaajia. Wolverhamptonin vain 26-vuotias keskikenttäpelaaja Rubén Neves siirtyi jo aiemmin Al Hilalin paitaan.

Myös Chelsea on myynyt pelaajiaan joukolla Saudi-Arabian kentille N´Golo Kantén, Edouard Mendyn, Hakim Ziyechin ja Kalidou Koulibalyn poistuttua seurasta tämän viikon aikana.

LUE MYÖS: Ronaldo ja Benzema vasta alkua – viisi Valioliiga-tähteä kahmimaan saudimiljoonia!

– Bernardo Silva pelaa uransa huippuvuosia ja hän on ollut Euroopan parhaita pelaajia viimeisen viiden vuoden ajan. En ollut huolestunut Saudi-sarjan viedessä kolmekymppisiä pelaajia. Olen huolissani, että he vievät huipputason pelaajia. Jos näin tapahtuu, se muuttaa pelin kulkua, Carragher kritisoi Twitterissä.

– Saudit ovat vallanneet golfin ja suuret nyrkkeilyottelut. Nyt he haluavat vallata jalkapallon! Urheilupesun täytyy loppua.

Silva esiintyi kaikki kilpailut mukaan luettuna Cityn paidassa 55 ottelussa viime kauden aikana. Portugalilainen viimeisteli seitsemän maalia ja tilastoi kahdeksan maaliin johtanutta syöttöä.

City kruunasi historiallisen triplamestaruutensa Mestarien liigan voitolla kesäkuussa. Seura voitti myös Valioliigan ja FA Cupin päättyneellä unelmakaudellaan.

Lisää aiheesta:

Chelsea-huipun siirto Saudi-Arabiaan kaatui yllättävään löytöönTaas yksi huippunimi siirtyy Saudi-ArabiaanVahvistus: Uransa huipulla oleva portugalilaistähti siirtyy Saudi-Arabiaan Manchester City nappasi huippupelaajan kilpailijaltaan Chelsealta – jo viides lähtijä lontoolaisseuran ulosmyynnissäRonaldo ja Benzema vasta alkua – viisi Valioliiga-tähteä kahmimaan saudimiljoonia!Jättikauppa lähellä! Liverpool rikkomassa siirtoennätyksensä
ValioliigaManchester CityJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 07:52
    Manchester United

    Man Unitedin supertähdeltä häkellyttävä ulostulo – "Olen heikoilla jäillä"

  • Eilen16:52
    Rattiraivo

    Liverpoolin mestaruusparaatissa väkijoukkoon ajanut mies sai yli 21 vuoden vankeustuomion

  • ma16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • 14.12.22:37
    Jalkapallo

    Pelottava hetki Valioliigassa – pelaaja lähetettiin sairaalaan: "Vaikeuksia hengittää"

  • 14.12.18:47
    Jalkapallo

    Synkkä hetki ratkaisi derbyn – Erling Haaland hurjana