Aaveiden jäljillä on uutuussarja, joka tuo ensimmäistä kertaa suomalaisten yliluonnollisten ilmiöiden tutkimuksen televisioruutuihin.
Aavedata on yliluonnollisten ilmiöiden tutkimusryhmä, jonka ytimessä ovat veljekset Jupe ja Marko Keskitalo. Vuonna 2011 perustettu ryhmä tekee tutkimusta pääasiassa historiallisissa kohteissa, joissa ihmiset ovat kokeneet paranormaalia toimintaa. Tavoitteena on taltioida ihmisten kokemia, paranormaaleja tapahtumia modernin teknologian avulla.
LUE MYÖS: 3-vuotias tyttö piirsi karmivan mielikuvitusystävänsä – kuvaus kauhistuttaa: ”Hän tulee tapaamaan minua vain öisin”
Aaveiden jäljillä -ohjelmassa katsojat pääsevät Aavedatan mukana muun muassa Suomenlinnaan, jäänmurtaja Tarmoon sekä Vuojoen kartanoon. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Suomessa tehtävää yliluonnollisten ilmiöiden tutkimusta taltioidaan televisiosarjaksi. Jupe Keskitalo uskoo, että ohjelma uppoaa suomalaiseen yleisöön paremmin kuin vastaavat jenkkiversiot.
– Fanit kehuvat sitä, että teemme tätä Suomessa ja suomeksi. Emme näyttele tilanteita, vaan reaktiomme ovat sitä, mitä ne oikeasti ovat, eikä mikään ole yliampuvaa. Sitä voi olla suomalaisittain helpompi katsoa, mies nauraa.
Laitteet todistavat muutoksen
Aavedatan kaltaisia ryhmiä on runsaasti etenkin Yhdysvalloissa ja Iso-Britanniassa. Tutkimuksissa hyödynnettävät laitteet kehittyvät jatkuvasti kansainvälisen yhteistyön avulla. Laitteilla pyritään havaitsemaan ja taltioimaan muutoksia muun muassa radioaalloilla sekä magneetti- ja energiakentässä.


