Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suosikkikarkki palaa Fazerin valikoimiin – 80-luvun kauhumuistot palaavat

Julkaistu 24.01.2013 13:28

Nostalgiset ja viranomaisten toimesta jopa vaaralliseksi tituuleeratut Merkkari-karkit palaavat Fazerin valikoimiin.

Fazerin mukaan erityisesti 60- ja 70-luvuilla syntyneiden lapsien suosiossa olleet Merkkari-karkit palaavat kauppojen hyllyille helmikuun alusta lähtien. Paperipussissa myytäviä Merkkareita eli Merirosvorahoja valmistetaan vuoden 1973 alkuperäisellä reseptillä. Asiasta ensimmäisenä uutisoineen Ilta-Sanomien mukaan viranomaiset varoittivat aikoinaan karkkien vaarallisuudesta ja Fazer joutui pienentämään karkkeja.

"Lapseni meinasi tukehtua"

1980-luvun Suomessa monessa perheessä herkuteltiin karkkipäivinä merkkareilla. Isot ja tahmeat karkit aiheuttivat kuitenkin vaaratilanteitakin: herkutteluhetki oli päättyä todella kamalalla tavalla, kun erään suomalaisperheen 3-vuotias oli tukehtua Merkkariin.

– Olin puhelimessa kääntyneenä selin poikaani. Yhtäkkiä hän alkoi kakoa ja oli ihan tukehtumaisillaan. Puhelin lensi käsistä ja vaistonvaraisesti tarrasin poikaa nilkoista ja käänsin hänet ylösalaisin. Kurkkuun juuttunut karamelli irtosi nielusta, ja poika sai jälleen happea, 59-vuotias Eija muistelee.

Perhe selvisi episodista säikähdyksellä, ja siitä lähtien perheen äiti pilkkoi saksilla kaikki karkit pieneksi silpuksi.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Varo vaaraa, jos annat vaahtokarkin pienelle lapsellePerheenäiti vaipui koomaan, kun hän joi yhden kulauksen Pepsi Maxia tavallisen Coca-Colan sijaanRöntgenkuvat paljastivat pojan vatsakipujen 61-kertaisen syyn – viranomaiset muistuttavat lelujen vaaroista: "Ne voivat myös repiä tai tukkia suolistoa"Viidesluokkalainen tarjosi koulukavereilleen karkkeja – erehtyi pussin sisällöstä karmealla tavallaIS: Kikkelikarkit viedään käsistä Turussa – Juha tilasi kavereilleenkin "suuhunpantavaa"Karkkipäivien ehdoton klassikko: Tiesitkö tämän Lauantaipussista?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:19
    Viiden jälkeen

    Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissä

  • Eilen18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • Eilen16:45
    Ruokaniksit

    Saksia ei tarvita! Näin helposti avaat spagettipakkauksen

  • Eilen13:27
    Takaisinvedot

    Poista tämä akkulaturi käytöstä

  • Eilen11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi