Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen aikuiset pinnistelevät kohti terveellisempiä elintapoja

Kuvaaja: Sanna Peurakoski
Kuvaaja: Sanna PeurakoskiKuvaaja: Sanna Peurakoski
Julkaistu 01.03.2005 09:31(Päivitetty 01.03.2005 10:48)

Suomalaisten terveyttä ja elintapoja tutkiva Kansanterveyslaitos voi olla monesta asiasta mielissään. Uuden tutkimuksen mukaan suomalaiset söivät viime vuonna entistä enemmän tuoreita kasviksia ja liikkuivat hieman edellisvuotista enemmän. Kolmannes ilmoitti vähentäneensä rasvan määrää ja viidennes muuttaneensa rasvan laatua.

Suomalaiset tupakoivat yhtä paljon kuin ennenkin, mutta valtaosa tupakoijista oli huolissaan tupakoinnin terveyshaitoista. Noin 27 prosenttia 15-64-vuotiaista miehistä ja 20 prosenttia samanikäisistä naisista tupakoi päivittäin. Nuorista naisista tupakoi vieläkin useampi: 24 prosenttia 15-24-vuotiaista naisista poltti joka päivä. Nuoret miehet olivat yhtä ahkeria tupruttelijoita.

Viime vuonna suomalaiset joivat alkoholia enemmän kuin vuonna 2003. Keski-ikäisten ja erityisesti 55-64-vuotiaiden alkoholinkäyttö lisääntyi. Uudellamaalla asuvat naiset ja miehet käyttivät alkoholia enemmän kuin muut suomalaiset. Suomalaisten talous ja terveys ovat paremmalla tasolla kuin koskaan aiemmin.

- Elintapojen nopeaa muutosta odottavat saattavat tietysti turhautua, että asiat eivät etene niin pikaisesti kuin toivotaan, laboratorionjohtaja Antti Uutela huomautti maanantaina Helsingissä tutkimusta esitellessään.

Valtava muutos ravintorasvojen käytössä

Kansanterveyslaitos on tutkinut suomalaisten terveyttä ja elintapoja vuodesta 1978. Alkuvuosista tähän päivään on tapahtunut paljon myönteistä. Suurin muutos koskee ravintorasvojen kulutusta. Sekä leivän päällä että ruoanlaitossa käytetään valtaosin terveellisiä kasvisrasvoja ja -öljyjä. Suurin ryhmä tutkituista suosii kevytlevitettä leivän päällä.

- Voin käyttö on jo harvinaista, tutkija kertoi.

Satu Helakorpi

Miltei 43 prosenttia suomalaisista valitsi kevytlevitteen. Seuraavaksi suurin ryhmä, 18 prosenttia, käytti voi-kasviöljyseosta. Voilla leipänsä voiteli vain reilut neljä prosenttia suomalaisista. Miehet valitsivat voin hieman naisia useammin. Terveelliset ruokatottumukset ovat levinneet Uudeltamaalta muualle Suomeen. Uudenmaan ja muun Suomen välinen ero on enää vähäinen.

Epäterveellisimmistä ruokailutottumuksista raportoivat Länsi-Suomessa asuvat. Ennen epäterveellisemmin syöneet itäsuomalaiset syövät nyt jopa muita terveellisemmin. Itä-Suomen naiset ilmoittivat viime tutkimusjaksolla terveellisiä ruokatottumuksia useammin kuin muiden alueiden naiset.

Terveelliseksi määritellyt ruokatottumukset sisältävät neljä kohtaa. Vastaaja käyttää päivittäin kasviksia, välttää rasvaista maitoa, käyttää kevytlevitettä tai ei mitään leipärasvaa, mies syö vähintään kuusi viipaletta leipää, nainen viisi.

Valtion toimet vaikuttavat kansanterveyteen

futureimagebank.comfutureimagebank.comCopyright MTV Oy 2003/futureimagebank.co

Kansanterveyslaitoksen tutkijat painottavat valtiovallan toimia kansanterveyden edistäjänä. Vuonna 1995 voimaan tullut tupakkalaki vähensi poltettujen savukkeiden määrää. Tupakkalaki on myös parantanut työpaikkojen sisäilmaa niin, että monien työpaikkojen ilma on huomattavasti puhtaampaa kuin kotien sisäilma.

- Ehkä pitäisikin ruveta puhumaan sisällä tupakoinnin vaaroista yleensä, tutkija Kristiina Patja esittää.

Hän on huolissaan kotona tupakansavulle altistuvista odottavista äideistä ja pikku lapsista.

Suomalaisten rasvojen käyttö ei olisi kääntynyt niin nopeasti suotuisaan suuntaan, ellei rasvojen hinnoittelua olisi muutettu 80-luvulla terveellisiä rasvoja suosivaan suuntaan.

- Ravintorasvojen hinta on 80-luvun isoin terveyspoliittinen ratkaisu, joka on kantanut hedelmää, laboratorionjohtaja Antti Uutela kiittää päättäjiä.

Keski-ikäiset miehet ansaitsevat avun

futureimagebank.comfutureimagebank.comCopyright MTV Oy 2003/futureimagebank.co

Viime vuonna tehdyn elintapatutkimuksen ehkä askarruttavin ryhmä on keski-ikäiset miehet. Rakennemuutoksen kouriin joutuneen maaseudun miehet syövät edelleen kuin tekisivät töitä maatalossa tai rakennuksilla, mutta liikkuvat tuskin nimeksikään. Alkoholi ja tupakkakin maistuvat miehille, joiden vatsanympärysmitta lähentelee vaarallisia lukemia.

- Keski-ikäiset miehet on keskeinen kohderyhmä, joka ansaitsee tulla autetuksi. Kyse on suojeltavasta lajista. Tätä menoa miehet tulevat aiheuttamaan paljon kustannuksia terveydenhoidolle, Uutela toteaa.

Hän mainitsee, että elintapatutkimuksen tarkoitus on juuri löytää ne ryhmät, jotka tarvitsevat eniten apua.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksenLily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yliMiten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiäLasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpalojaYksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikanHuijarit ottavat kaiken irti verosesongista: "He tietävät, että moni asioi juuri nyt OmaVerossa"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen21:50
    Viiden jälkeen

    Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksen

  • Eilen20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • Eilen18:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä

  • Eilen17:00
    Ruokavirasto

    Lasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpaloja

  • Eilen16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan