Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomeen lentää pian jo kiinalaista lentoyhtiötä – Finnair kiistää paineet hintanokitteluun kilpailijoiden kanssa

2:06Ilmastonmuutos ei hillitse lentomatkustustaVideo: Ilmastonmuutos ei hillitse suomalaisten lentohalujaMTV
Julkaistu 08.08.2019 10:44

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Helsinki-Vantaan lentokentällä liikennöi vielä tämän vuoden aikana ainakin kolme kiinalaista lentoyhtiötä.

Juneyao Air aloitti liikennöinnin Helsinki-Vantaalla kesäkuussa. Aiemmin huhtikuussa ensimmäisenä kiinalaisena lentoyhtiönä reitin Suomeen avasi Tibet Airlines.

Myöhemmin tänä syksynä myös Sichuan Airlinesin on tarkoitus aloittaa liikennöinti Suomeen.

Kiinalaisten lentoyhtiöiden hinnat ovat yleensä huomattavasti kotimaista vaihtoehtoa halvempia. Jatkoyhteyksien kautta edullisesti voi päästä Kiinan lisäksi muualle Aasian lomakohteisiin.

Finnairilla ei olla huolissaan lisääntyvästä kilpailusta tärkeällä Kiinan ja Suomen välisellä reitillä.

– Kohtaamme kilpailua kaikilla kentillä, joihin Finnair operoi. On ollut mukava nähdä, että kysyntä on ollut kasvussa Aasian ja Kiinan liikenteessä. Meidän käyttöasteemme Aasiassa ovat olleet hyviä, kertoo Finnairin kansainvälisestä myynnistä vastaava johtaja Mikko Turtiainen.

Ei painetta hintojen laskuun

Turtiaisen mukaan uudet toimijat eivät aiheuta Finnairilla painetta laskea hintoja. Finnairin kilpailuetuina hän näkee laivaston, palvelun ja verkostot sekä Helsingin kentän toimivuuden.

– Jokaisella lentoyhtiöllä on oma hinnoittelustrategiansa. Painetta sen enempää kuin vuosi sitten ei ole. Luotamme hinnoittelumalliimme ja tuotteeseemme, Turtiainen toteaa.

Hän näkee uusien toimijoiden tulon markkinoille jopa positiivisena. Finnair tekee esimerkiksi Juneyao Airin kanssa niin kutsuttua codeshare-yhteistyötä, jossa matkan voi varata tietyn liikennöitsijän sivuilta, mutta lopulliseen määränpäähän saattaa kuljettaa toinen yhtiö.

– Tämän yhteistyön kautta pystymme tarjoamaan matkustajille erityyppisiä vaihtoehtoja lentojen osalta ja laajentamaan Finnairin verkostoa Kiinassa.

Aasia on kasvava markkina

Mikko Turtiainen kertoo, että koko Aasia vetää tällä hetkellä todella hyvin ja että Finnairin koneet olivat esimerkiksi heinäkuussa todella täynnä.

Suomen ja Aasian välisen liikenteen kasvua selittää muun muassa Suomen houkuttelevuus turistikohteena. Kiinalaisia ja aasialaisia kiinnostavat suomalainen luonto ja esimerkiksi revontulet.

Turtiaisen mukaan esimerkiksi kiinalaisten yöpymistilastot Suomessa ovat olleet kasvussa.

Toinen selittävä tekijä on Turtiaisen mukaan Kiinan kasvava keskiluokka. Kiinalaisten vaurastuessa myös halu ja mahdollisuus matkustella lisääntyy.

Suomi on myös tärkeä solmukohta Aasian ja Euroopan välisessä liikenteessä.

– Strategiaamme ajatellen Suomi on parhaassa mahdollisessa paikassa tällä maapallolla, sillä suorin lentoreitti Euroopasta Aasiaan kulkee Suomen yli.

Lisää aiheesta:

Lentoyhtiö Norwegian kaavailee muutoksia Suomen-reittiliikenteeseen syksyn aikanaVenäjän ilmatilan sulku veisi Finnairin kilpailuedun – asiantuntija: "Strategiaa täytyy miettiä aika uudelta pohjalta" Finnairin jättämästä lentoaukosta löytyi uusi bisnes – syöttöliikenne tuo toivoa koronan hyydyttämälle Itä-Suomen ilmailulleFinnair reagoi matkustusrajoitusten purkuun – viisinkertaistaa lentojensa määrän heinäkuussaKilpailu Euroopan ja Aasian välisissä lennoissa kiristyy – Finnairin toimitusjohtaja luottaa yhtiön valtteihinTerroripelko ohjaa matkustajia – Finnair: Moni vaihtanut matkakohteekseen Suomen
FinnairAasiaKiinaLentoyhtiötTalous

Tuoreimmat aiheesta

Finnair
  • 14.9.14:51
    Helsinki-Vantaa

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys

  • 10.9.17:50
    Ukrainan sota

    Suomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"

  • 10.9.15:08
    Takaisinvedot

    Finnairin lennoilla oli tarjolla hävitettäväksi määrättyä vettä

  • 10.9.07:58
    Ukrainan sota

    Finnairin aamulento Varsovaan peruttu – Kreikan-lentojen reittejä muutettu

  • 9.9.21:01
    Qatar

    Suomen Dohan-suurlähettiläs: Valitettavaa että rauhanvälittäjä joutui iskun kohteeksi