Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistutkija: Trollhättanin iskua ei voi laittaa maahanmuuttajien syyksi

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.10.2015 15:32

MTV UUTISET - stt

Ruotsalaista rasismia tutkineen Tapio Tammisen mukaan maahanmuuttajien suuri määrä ei yksistään ole syynä länsinaapurin poliittiseen ääriliikehdintään eikä sillä voi selittää yhteenottoja ja väkivaltaisuuksia.  

– Se on helppo selitys. Kaadetaan ikään kuin pakolaisten syyksi, että tämän kaltaista ääriliikehdintää nousee, Tamminen kommentoi STT:lle  

Tamminen korostaa, että ääriliikkeet ovat kautta aikojen käyttäneet muukalaisvihaa ja -pelkoa hyväkseen ja vierittäneet vastuun lietsomistaan väkivaltaisuuksista uhrien niskaan. Näin toimivat jo natsit 1930-luvun Saksassa.  

Tammisen mukaan vihapuhetta viljelevät erityisesti ruotsidemokraattien liepeillä pyörivät henkilöt, joihin puoluejohto on pyrkinyt ottamaan viime aikoina etäisyyttä.

Samaan aikaan puolue kuitenkin uusimpien tietojen mukaan muun muassa julkaisee netissä listoja suunnitteilla olevista vastaanottokeskuksista.  
– Se on kyllä melkoista provosointia, Tamminen sanoo.  
Useita vastaanottokeskuksia ja muita pakolaisten asuintiloja on viime päivinä poltettu tai yritetty polttaa eri puolilla maata.  

Tamminen kertoo, että Trollhättanin kouluisku ei lopulta tullut hänelle täytenä yllätyksenä.

Tammisen mukaan äärioikeisto on jo pitkään ollut Ruotsissa huomattavasti järjestäytyneempää kuin missään muussa Pohjoismaassa. Hän kertoo, että monet tilannetta seuranneet olivat pelänneet Utöyan joukkomurhan kaltaista terroria tapahtuvan pikemmin Ruotsissa kuin Norjassa.  

Varsinkin 1990-luku oli Ruotsissa todellinen viharikosten vuosikymmen. Maata ravisteli rasististen rikosten sarja, ja pelkoa kylvi muun muassa lasermieheksi kutsuttu murhaaja, joka valitsi uhreikseen maahanmuuttajia.  
– Silloin oli myös poliittisia murhia ja pommiattentaatteja.  
  
Optimistit ennättivät toivoa, että pahin viharikosten tehtailu olisi jäänyt jo taakse, kunnes tilanne alkoi uudestaan pahentua muutamia vuosia sitten.

– Ero 1990-luvun tilanteeseen on se, että nyt ruotsidemokraatit ovat aivan erilaisessa asemassa kuin silloin.  


Lisää aiheesta:

Ruotsissa poliisi muutti toimintaansa jengirikollisuuden kitkemiseksi – "Raha ajaa rikollisuutta"MTV Tukholmassa: Väkivalta-aallon uskotaan johtuvan huumesodasta, johon liittyy "lapsisotilaita" ja Turkissa piileskelevä "Kurdikettu"Kari Lumikero: Tuliaseiskut alkavat olla arkirutiinia Ruotsissa – yksi tapaus lähes joka päiväRuotsalaisräppärin kaamea kohtalo on vain jäävuoren huippu – poikkeuksellisen julma jengirikollisuus riivaa RuotsissaChemnitzissä kuoliaaksi puukotetun ystävä: Ihmiset todella pelkäävät, mutta silti tämän tapauksen hyväksikäyttö on törkeääUutisanalyysi: Trump tölväisi Ruotsia kipeän ajankohtaisesti – maahanmuuttokeskustelu kiehuu
Ruotsin kouluiskuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsin kouluisku
  • 16.5.14:14
    Ruotsi

    Ruotsin poliisi paljasti Örebron kouluampujan motiivin

  • 16.5.13:18
    Ruotsi

    Ruotsin poliisi julkaisi hyytävän videon: Etsii massamurhaajaa koulun verisillä käytävillä

  • 5.2.10:42
    Ruotsi

    Rikostoimittajan kommentti: Ruotsin poliisilla kesti tuntikausia kertoa kouluampumisen uhreista – miksi se hidasteli?

  • 04.10.201914:33
    Kuopion kouluisku

    Yle: Kuopion kouluiskun tekijä käytti iskussaan miekkaa kuten Ruotsin kouluiskijä vuonna 2015 – näin Tröllhattania tutkinut toimittaja pohti teon motiiveja

  • 09.03.201616:43
    Ulkomaat

    Ruotsin poliisi julkisti videokuvaa Trollhättanin koulusurmaajasta: Miekka ja kypärä ostettu netistä