Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaispoliisi katsoi videon George Floydin kuolettavasta piinasta poliisien otteessa – "Näyttää siltä, ettei Floyd tee näkyvää vastarintaa"

7:31Miltä George Floydin tapaus näyttää suomalaispoliisin silmin?Miltä George Floydin tapaus näyttää suomalaispoliisin silmin?
Julkaistu 03.06.2020 09:27
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Yhdysvaltalaisen tummaihoisen miehen George Floydin väkivaltainen kuolema poliisin käsittelyssä herättää suomalaispoliisin silmien läpi katsottuna useita kysymyksiä.

MTV:n Uutisaamussa vieraillut Helsingin poliisin ylikomisario Jari Kaikko katsoi videon ja ensimmäisenä hän kiinnitti huomioita tapaan, jolla Floydiä pidettiin maassa minuuttitolkulla, vaikka käsiraudat oli jo asetettu paikoilleen.

– Kun arvioidaan videon perusteella, näyttää siltä, ettei Floyd tee näkyvää vastarintaa ja hän on poliisikielellä hallinnassa. Kysymys herää myös, kun hänen päällään ollaan pitkään ja paino ylävartalossa, niskassa ja lapojen välissä.

Ylikomisarion mukaan Suomessa voimankäyttö perustuu aina tilanteen ja vastarinnan asettamiin raameihin. Suomessa poliiseille opetetaan nykyisin myös keinoja, joilla mieli pidetään mahdollisimman kirkkaana vaikeista tilanteista huolimatta.

Samalla koulutuksella yritetään estää jo ennalta, ettei äärimmäisiin ja vaarallisiin tilanteisiin ajauduta.

– Ei voida ajatella, että kohtelu on samanlaista, jos yksi poliisi ottaa kiinni vaikkapa kahta ammattipainijaa kuin liuta isoja poliisikorstoja on ottamassa kiinni rikoksesta epäiltyä vanhainkodin dementoitunutta ihmistä.

Suomessa poliisi ei saa myöskään käyttää voimakeinoja, jos ne eivät ole tarpeellisia. Silloinkin voimakeinot täytyy mitoittaa oikeassa suhteessa.

Katso koko haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Oikeusoppinut osoittaa 16-vuotiaan pidätyksestä useita kohtia, joissa poliisin voimankäyttö menee yli: "Varsin dramaattinen video"Tältä näyttää oikeaoppinen kiinniotto: Vartijat saattoivat laiminlyödä kirjaimellisesti elintärkeän seikan Ison Omenan tragediassaRikosoikeuden professori ihmettelee Helsingin rautatieaseman vartijanujakkaa: "Poliisi ei tuolla tavalla käytä voimaa""Lievin tehokas väline valitaan" – Kaasusumute ja fyysinen voima ovat poliisille samanarvoisia voimakeinoja, linjaa oikeustieteen tohtoriNäin poliiseja koulutetaan kiinniottotilanteisiin Suomessa – ykköskeino on aina puhe: "Jos se ei riitä, voidaan mennä voimakeinoihin"Poliisi tekee päätöksen mahdollisesti kuolettavasta laukauksesta silmänräpäyksessä – ”Ihmistä ei voi ampua vain vähän”
PoliisiVäkivaltaYhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen18:18
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin aseenkäyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti: Viime vuonna ase esillä jo 2 300 kertaa

  • Eilen17:06
    Poliisin virkarikokset

    Poliisi otti lahjuksen naiselta, joka halusi tietää poikansa rikosasioista – poliisille ehdollista

  • Eilen16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa

  • Eilen14:49
    Hyvinkää

    Mopomiitti karkasi käsistä: Poliisiautojen tiellä maattiin ja tie tukittiin istumalakolla

  • Eilen12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista