Koronavirusepidemia on sulkenut useita kaupunkeja Kiinassa ja matkustamista on rajoitettu. Varotoimet taudin leviämisen estämiseksi iskevät myös muihin kuin kiinalaisiin ja maassa matkaaviin.
Suomalaisen Aki Lehtisen piti palata filosofian professorin töihinsä Pekingin lähellä sijaitsevaan Tianjinin kaupunkiin. Lennot oli varattu viime viikolle, mutta matkaan ei voitukaan lähteä.
Lehtisen yliopisto on kiinni ja koulu on kieltänyt työntekijöitä saapumasta töihin. Tosin opetus ei olisi käynnissä, vaikka korona ei jylläisikään, sillä Kiinassa vietetään parhaillaan uuden vuoden lomia.
– Periodin piti alkaa 17. helmikuuta, mutta alku peruttiin jo aika monta viikkoa sitten, Lehtinen sanoo.
Lue myös: Tanskassa koronavirusepäily: Kiinalaisnainen tullut Suomen kautta maahan – suomalaisviranomaiset tietoisia
Koko perhe mukaan
Lehtisen mukana Kiinaan piti tällä kertaa tulla myös vaimo ja lapset. Perheen asuntoon Suomessa oli jo saatu vuokralainen, mutta hänelle jouduttiin viime hetkellä ilmoittamaan, ettei sopimusta synnykään.
– Juuri ennen kuin oltiin sovittu, että tehdään sopimus, niin saatiin kuulla tästä tilanteesta. Onneksi ehdimme sanoa että anteeksi, mutta meidän täytyy katsoa, pääsemmekö lähtemään, perheen äiti .

