Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisasiantuntija: Salama hyvin harvinainen lentokoneenpudottaja

Julkaistu 29.12.2014 08:20

MTV UUTISET

Onnettomuustutkintakeskuksen johtava tutkija Ismo Aaltonen uskoo, että AirAsian kadoksissa oleva kone löytyy etsinnöissä. Asiantuntijan mukaan salama on hyvin epätodennäköinen turman aiheuttaja.

– Salama ei ole lentokoneille uhka. Niitähän sattuu Suomessakin, että salama iskee koneeseen. Varsinkin, eikä siinä sen ihmeempää. Uskoisin, että kyse on jostakin muusta. 

Asiantuntija kertoo, että kone lentää ilman sähköjäkin.

Ismo Aaltonen arvelee, että turman syy saattaa löytyä esimerkiksi voimakkaasta turbulenssista tai rakeista. Asiantuntijan mukaan yksi mahdollisuus on myös se, että todella korkealle noustessa koneen nopeus on saattanut laskea ja miehistö on menettänyt koneen hallinnan.

– Yksi vaihtoehto on, että noustaan näiden ukkospilvien yläpuolelle. Tuolla päin maailmaa pilvet ovat kuitenkin todella korkealla. Se on ehkä hieman erikoinen ratkaisu. Mutta ehkä asia selviää, kun mustat laatikot löytyvät.

Aaltonen sanoo MTV Uutisten haastattelussa, että verrattuna maaliskuussa kadonneeseen malesialaiskoneeseen, nyt puhutaan tavallisesta onnettomuudesta. Kyseessä ei ole totaalinen katoaminen.

– Tutkia on tuoreen turman alueella enemmän ja ilmavalvontaa myös. Kaikkiaan lento-onnettomuudet ovat nykyään hyvin harvinaisia. Erikoista on se, että kone katoaa matkalentokorkeudesta.

Lisää aiheesta:

Tämä on asiantuntijan mielestä keskeisimpiä kysymyksiä Etelä-Korean koneturmassa: "Käsittämättömän lyhyt"Otkesin tutkija: Kouvolan taitolentokone ei ollut palanutTämä "haamukoneen" kohtalosta tiedetään – vaihtoehtoisia syitä matkan jatkumiselle Itämeren ylle on kaksi: "Jokin on mennyt pieleen"Otkes ei aloita varsinaista tutkintaa Imatran lentoturmasta – onnettomuuden syynä ilmeisimmin moottorivikaMoskovan turmakone saattoi syttyä vasta maahan osuessaan – asiantuntija ei pidä salamaniskua todennäköisenä syynä: "Tämä on hyvin poikkeuksellista"Helsinki-Vantaan lentokentällä kärynneen tsekkiläiskoneen savu oli peräisin rikkinäisestä ilmastointilaitteesta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • Eilen18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa